Zamek Izushi - klimatycznie, tradycyjnie i swojsko


Dzisiaj zabieram Was na Zamek Izushi, który znajduje się w północnej części prefektury Hyōgo, w regionie Tajima. Miasto Izushi jest ważnym punktem na turystycznej mapie Hyōgo, ale raczej omijanym przez zagranicznych podróżnych. Bezpośrednio dojeżdża tam tylko autobus, który jedzie z Toyooki do Izushi. Do Toyooki można dotrzeć pociągiem, samolotem lub... helikopterem.
Losy Zamku Izushi

W okresie swojej świetności, czyli w XVI-XVII wieku miasto Izushi słynęło z kilku zamków umiejscowionych na okolicznych wzgórzach. Jednym z nich był Zamek Ariko Sanjō 有子山城 i do dzisiaj zachowany Zamek Izushi. 


Jego powstanie datuje się na 1604 rok, a za twórcę uznaje się pana Koide Yoshihide 小出 吉英 (po lewej) - daimyō władającym regionem Tajima. 


Zamek położony jest na wzgórzu Ariko i miał charakter rezydencjalny. Za czasów Yoshihide nabrał blasku i zyskał rozgłos. Daimyō zadbał o to, aby przedgórze zamkowe wraz z całym miasteczkiem zostało odrestaurowane. Co dla nas jest ważne - plan terenu i rozkład zabudowań został utrzymany bez zmian aż po dziś dzień.


Drugi zamek Ariko Sanjō, który znajdował się nieopodal zaczął niszczeć, aż w końcu popadł w zupełną ruinę, którą pochłonął gęsty lat. Miało to związek z ówczesnym japońskim prawem, które pozwalało na tylko jedną budowlę tego typu w regionie.


Pod koniec lat 70. XVII wieku dla Koide Yoshihide nastały ciężkie czasy. W 1696 roku jego jedyny potomek i następca zmarł, mając zaledwie 3 latka. W ten sposób zakończyły się długoletnie rządy Yoshihide, a władzę objął kolejny daimyō Matsudaira Tadachika 松平忠周. Na skutek zawieruszeń politycznych Matsudaira został przeniesiony w 1706 roku, a na jego miejsce pojawiło się Sengoku Masaakira 仙石政明, który pochodził z krainy Ueda. 


Aż do momentu zniesienia hanów jako jednostek administracyjnych Japonii, zamek był siedzibą i domem pana Masaakiry. Po historycznym wydarzeniu w erze Meiji zwanym krótko i zwięźle: 全国城郭存廃ノ処分並兵営地等撰定方 [czyt. zenkoku joukaku zonpai no shobun narabini heiei chotousentei kata] w całej Japonii zamki straciły znaczenie polityczne, tak i stracił je Zamek Izushi. To było przyczyną zburzenia części zamkowych zabudowań... A szkoda. Do dziś pozostało niewiele. Oryginalne są kamienna podpora zamku, fosa otaczająca budowlę oraz - dla nas najważniejsze - drewniana wieża zegarowa Shinkoro będąca obecnym symbolem miasta. 


Zamek doczekał się renowacji i częściowej odbudowy. Wzniesiono basztę, odtworzono most Tojoukyō przechodzący przez fosę i bramę Tojōmon prowadzącą do zamku.


Stan obecny i jesienny przedstawia się tak jak na zdjęciach poniżej. W otoczeniu gęstego lasu, biło chłodem, było dosyć ciemno, ale za to klimatycznie...


Most Tojoukyō wraz z piękną bramą Tojōmon.

 
  

 Odbudowana baszta - po japońsku zwana yagura.

 

Tradycyjna drewniana wieża zegarowa Shinkoro.Jak dojechać?Pociągiem:
Z Osaki - tokkyū do stacji kolejowych: Toyooka, Ehara lub Yōka. Czas ok. 2:30 godz. Stamtąd należy wsiąść do autobusu firmy 全但バス [czyt. zentanbasu] jadący bezpośrednio do Izushi - czas. ok. 30 min.

Samolotem:
Z Lotniska Osaka (Osaka Airport) na lotnisko w Kōnotori Tajima Airport (Lotnisko pod Bocianem). Czas lotu 40 min. (ok. dwa loty w ciągu dnia) - koszt ok. 300-400 zł w jedną stronę.

Z lotniska wsiadamy w Zentanbasu, który jedzie 15 min. do stacji kolejowej Toyooka, a następnie znów wsiadamy w Zentanbasu tylko w kierunku Izushi - 30 min.

Strony internetowe regionu:
Następny post
« Prev Post
Starszy post
Następny Post »
1 Komentarz
avatar

Fajne miasteczko. Jest tyle świetnych nieodkrytych jeszcze miejsc. :)

Odpowiedz


WSZYSTKIE KOMENTARZE O CHARAKTERZE REKLAMOWYM BĘDĄ KASOWANE.