Poradnik. Wyjazd do Japonii - co trzeba wiedzieć?
Jak wyjechać do Japonii?

Nie jest to wcale takie trudne, ale od pierwszego zdania uprzedzam - raczej nie ma co liczyć na miłosierdzie ludzi, którzy przyjmą cudzoziemców "niewiadomoskąd" do domu. Może i takie przypadki się zdarzały, ale z pewnością było to zjawisko niespotykane - i to słowo 'zjawisko", dobrze oddaje wyjątkowość takiej sytuacji.

Po pierwsze trzeba się liczyć z tym, że można nie dogadać się po angielsku. Ale w wielu innych krajach też nie można, a wszyscy jeżdżą i bawią się świetnie. Japonia to kraj wyjątkowo rozwinięty technologicznie, jednakże znajomość języków (tutaj mówimy o europejskich językach), a przede wszystkim angielskiego, jest nadal niewielka, choć z roku na rok to się zmienia. Dla tych, którzy mówią choć trochę po japońsku, na pewno łatwiej będzie porozumieć się łamaną japońszczyzną niż w miarę komunikatywnym angielskim. Moja rada - zabrać ze sobą rozmówki - lub nauczyć się podstawowych zwrotów. Nawet jeśli przeczyta się z kartki, powinno zadziałać.

Na szczęście - w automatach do kupna biletów są też napisy po angielsku. Stacje kolejowe opisane są po japońsku i po angielsku, czyli na szczęście wiadomo, gdzie wysiąść. Komunikaty w pociągach również są dwujęzyczne (w pociągach podmiejskich i tramwajach raczej nie - chyba, że w wielkich, turystycznych miastach).

Trzeba pamiętać, że w Japonii nie ma nazw ulic (oprócz tych największych), co, nam Europejczykom, bardzo komplikuje sprawę. Dlatego jeśli nie mamy gotowego adresu na kartce, którą możemy podać taksówkarzowi, może wystąpić problem z poruszaniem się taksówką. Z reguły to klient musi poinstruować taksówkarza w trakcie jazdy, w którą stronę ma jechać. Gorzej jeśli wszystkie domy i skrzyżowania w okolicy wyglądają tak samo...


Jak dojechać do Japonii?


Najszybciej samolotem. Podany czas lotu, to czas bez dolotu do lotniska docelowego. Do Japonii latają różne linie lotnicze, do najtańszych przelotów zalicza się rosyjski Aerofłot. Są też czasem promocje na Alitalię, ale ja osobiście/subiektywnie/prywatnie nie mam zaufania do obu tych linii. Najkrócej lata się przez Helsinki, czyli linią Finnair. Są też opcje lotu przez Katar (Qatar Airways), Emiraty (Emirates) oraz Stambuł (Turkish Airlines). Obecny rozkład lotów w tych liniach oznacza bardzo długie oczekiwanie na przesiadkę, nawet do 12 godzin. Jeżeli komuś to nie przeszkadza, to cenowo loty są zbliżone.


Jeśli ktoś leci do Tokio-Narita, to może skorzystać z:

1. Lufthansa: Wrocław | Warszawa| Kraków| Katowice | Gdańsk → Monachium | Frankfurt → Tokio. Czas lotu - ok. 10-11 godzin. W drodze powrotnej czas lotu się wydłuża.
2. KLM: Berlin | Warszawa → Amsterdam → Tokio. Czas lotu - ok. 10 godzin
3. Finnair: Berlin | Warszawa | Kraków | Gdańsk | Praga - Helsinki - Tokio; czas lotu 9h 40 m

4. LOT: Warszawa → Tokio. Czas lotu ok. 8-9 godzin.


Jeśli ktoś leci do Osaki-Kansai, to może skorzystać z:

1. KLM: Berlin | Warszawa → Amsterdam → Osaka; czas lotu -10 godzin.
2. Finnair: Berlin | Praga | Warszawa | Kraków | Gdańsk → Helsinki → Osaka; czas lotu - 9h 35m (najszybciej)
3. Lufthansa: Wrocław | Warszawa | Kraków | Katowice | Gdańsk → Monachium | Frankfurt → Osaka; czas lotu - 10 godzin.
Tak wygląda lotnisko Kansai w Osace (w lipcu).Kansai International.Samolot KLM - na pokładzie sami Japończycy, włącznie ze mną czworo białasów i jedna połówka. Co bardzo ułatwia, bo nie czeka się w kolejce do sprawdzenia paszportu. Pan, który sprawdza osoby, zadaje podstawowe pytania - po co, gdzie, z kim, na ile, co tam masz ciekawego w torbie.Na pokładzie samolotu Finnair. Widać tutaj odległość Helsinki-Osaka - 7739 kmJedzenie na pokładzie Finnair. Nic specjalnego. Pod tym względem KLM był znacznie lepszy - przede wszystkim więcej, po drugie można było za darmo jeść batoniki.Samolot Lufthansy na odcinku Frankfurt-Osaka.Jedzenie w stylu japońskim na pokładzie Lufthansy: onigiri, sałatka, wołowina z ziemniakami i warzywami oraz makaron w sosie dashi + bułka.


standardowa cena biletu 
 3000 zł - 5000 zł w zależności od kursu euro. Zdarzają się promocje i bilet można kupić za 1000-2000 zł. Warto po oglądaniu strony linii lotniczej wyczyścić wszystkie ciasteczka i historię, odczekać dzień lub dwa, a cena może spaść. Nabijając oglądalność z danego nr IP, możemy sobie podwyższać cenę.


Waluta w Japonii
JPY - Japanese Yen, czyli jeny. Nie jest łatwo wymienić pieniądze w Polsce, trzeba zamówić walutę wcześniej, rzadko który bank chce to zrobić. Dlaczego trzeba dzwonić po różnych kantorach i dowiadywać się, czy jest ktoś, kto sprzedał jeny.

1000 JPY = ok. 35 zł
10,000 JPY (1 man) = ok. 355 zł (man - jednostka - 10.000)

W Japonii nie we wszystkich miejscach możemy płacić kartą. 
Bankomaty mogą być nieczynne po godzinie 22:00.
Natomiast nie ma problemu przy wypłacaniu z bankomatu. Niestety tracimy na kursie, ponieważ polski złoty jest wymieniany na euro i z euro wymieniany na jen, chyba że korzystamy z konta walutowego. W związku z tym lepiej jest mieć przy sobie gotówkę, a z bankomatu korzystać jak najrzadziej. Nie jest też łatwo wymienić polski złoty na miejscu. Z moich informacji wynika, że nie ma takiej opcji. Być może da się to zrobić, ale tylko w placówce na kształt Narodowego Banku w stolicy, dlatego moja rada jest taka, że należy być przygotowanym odpowiednio wcześniej.


Hotele w JaponiiNależy wcześniej zadbać o hotel lub hostel oraz sprawdzić dokładnie, w jakiej dzielnicy i w jakiej odległości od centrum się znajduje. Na nieszczęście hotel i zakwaterowanie to najdroższa część wycieczki, choć da się znaleźć takie o przyzwoitym standardzie, w normalnej i przystępnej cenie. Hotele w stylu japońskim typu ryokan są naprawdę bardzo drogie - średnia cena to ok. 10-20 tys. jenów za dzień (300-600 zł). Hotele w stylu zachodnim w mniejszych miejscowościach są porównywalne ok. 4000 jenów za dzień (130 zł). Japonia oferuje też dosyć tanie hostele, ale np. te tańsze w Osace ulokowane są w osakańskim slumsie. A pewnie nie każdy chce swoje wakacje spędzać w sąsiedztwie bezdomnych, dla niektórych będzie to z pewnością wspaniała przygoda.

Aby obniżyć koszty można znaleźć nocleg u Japończyków poprzez Couch Surfing lub innego temu typu portale internetowe.


Podróżowanie po Japonii


Nie jest to wielki problem, jeśli nie przeraża nas ilość "krzaczków" i potrafimy w tym gąszczu odnaleźć łaciński alfabet. Więcej o planowaniu trasy, sprawdzaniu rozkładów i przemieszczaniu się przeczytacie w poście:

www.podrozejaponia.blogspot.com/2015/06/poradnik-podrozowanie-po-japonii-i-atwe.html


Z transportu mamy do wyboru:

1. Pociąg (
najwygodniejszy środek transportu)

A. zwykły
B. super-extra-szybki (shinkansen) 新幹線-> czyt. super-extra-drogi (200-400km/h)Shinkansen starego typu, ale i tak bardzo szybki.Wnętrze najwolniejszego shinkansena, nawet i ten najwolniejszy zionie pustkami, ze względu na cenę.Na bilecie jest napisany numerek i kolor. To jest miejsce, w którym otworzą się drzwi. Od tego miejsca należy ustawiać się w kolejkę. Do pociągu nie wchodzi się na "hurra!"


Japan RailPass 
informacje szczegółowe znajdziecie na stronie:
www.japan-rail-pass.com

Karta JR Pass uprawnia do podróży koleją firmy JR po całej Japonii (za wyjątkiem shinkansenów typu Nozomi i Mizuho) przez określony czas: 7 dni, 14 dni, 21 dni. Uwaga: powyżej 11. roku życia nie funkcjonuje się jako dziecko.


Ceny w euro:Jak należy korzystać z Japan Rail Pass - oficjalny film instruktażowy po angielsku:2. SamolotPolecam przeczytać post dotyczący tanich linii lotniczych w Japonii, gdzie dokładnie wszystko wyjaśniam:
www.podrozejaponia.blogspot.com/2014/06/tanie-latanie-po-japonii.html

Z rezerwacją odpowiednio wcześnie (ok. 23 dni przed odlotem lub 7 dni przed odlotem) loty np. na Hokkaido, Okinawę, Kiusiu, Tokio, Sapporo za ok. 300-600 złotych w obie strony.

Polecam odwiedzić stronę linii lotniczych Skymark -> www.skymark.co.jp/ja
Inna tania linia lotnicza to Fly Peach -> www.flypeach.com.

3. Prom


Bardzo często z różnych miejsc szybciej jest przeprawić się łodzią. W niektórych momentach stanowi to konieczność.Prom z lotniska Kansai International do Kobe.Prom z Hiroszimy na Miyajimę.

4. Samochód


Na oficjalnej stronie Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Tokio widnieje informacja, że prawo jazdy w Polsce nie jest honorowane ani nie można wypożyczać samochodu.
www.tokio.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/podroz_do_japonii1/

Polecam też post na temat prawa jazdy i znaków drogowych w Japonii: www.podrozejaponia.blogspot.com/2013/07/rzecz-o-prawie-jazdy-w-japonii.html.

W przewodniku National Geographic napisane zostało bardzo mądre zdanie:
"Jeśli ktoś nie jest przyzwyczajony do ruchu lewostronnego i nie potrafi czytać japońskich znaków drogowych, lepiej żeby nie siadał za kierownicę".

I jest w tym dużo prawdy - oprócz ruchu lewostronnego i braku skrzyżowań równorzędnych, gigantyczne mandaty za przekroczenie prędkości, opłaty za autostrady i mosty bardzo wysokie, paliwo bardzo drogie, 99 % samochodów to automaty, znaki drogowe namalowane na ziemi, na drodze obowiązująca zasada kultury, piesi przepraszają, że przechodzą przez ulicę, parkowanie tylko w miejscach przeznaczonych (płatnych). Czasami nawet na 10 piętrze parkingu może nie być miejsca. Miejsca parkingowe podzielone są ze względu na wielkość samochodu - małe osobowe, zwykłe osobowe, duże. Tak też podzielone są kolory tablic rejestracyjnych - żółte, białe, zielone.


Znak stop - [czyt. tomare]
Parking wielopoziomowy. Parkujemy zawsze tyłem.


Szczepienia do Japonii
Do Japonii nie trzeba się szczepić. Niektórzy uważają, że należy zaszczepić się na japońskie zapalenie mózgu. Jest to obowiązkowe szczepienie dla Japończyków, jednak większość naszych lekarzy jest zdania, że ta szczepionka przynosi więcej szkody niż pożytku. Szczepienie wskazane jest dla osób, które zamierzają przebywać w południowo-azjatyckich dżunglach dłużej niż miesiąc. Mowa tu o Wietnamie, Kambodży itp. Chorobę tę przenoszą komary, ale żeby się nią zakazić, komar musi ugryźć zakażone zwierzę, przeżyć i dopiero ugryźć człowieka. Szanse są zdecydowanie niewielkie. A już na pewno nie w miastach.

Wystarczy: tężec, błonica, polio, WZW - każdy obywatel Polski powinien takowe mieć.

Jeśli jedzie się latem należy zabrać coś na komary - do smarowania i do włożenia do kontaktu, ponieważ to prawdziwe utrapienie.


Jedzenie w Japonii
W Japonii nie je się ani psów, ani kotów, ani małp, ani pająków, ani robactwa.

Je się wszystko, co można znaleźć, wyłowić, zebrać w morzu. I tu można się spotkać z podejrzanymi rzeczami: surowa ryba (często żywa ryba), wszelkie możliwe owoce morza, wszelkie rośliny morskie, jeżowce i inne. W każdej możliwej formie - na surowo, na żywo, na gotowano, na grillowano, na smażono itp. Jeśli ktoś nie lubi ryb - ma pecha. Jeśli ktoś jest wegetarianinem/wegetarianką i nie je ryb - też ma pecha.

Japonia to kraj gdzie wszystko jest z ryby, w rybie, na rybie, pod rybą, obok ryby, z rybą. I należy o tym pamiętać. Jasne, że można zamówić spaghetti z sosem pomidorowym i nie powinna tam się znajdować ryba lub rybopochodne składniki, ale...

Niemniej jednak wegetarianie i weganie, choć będą trochę poszkodowani, to jednak tylko trochę, ponieważ znajdziemy dużo tradycyjnych dań typowo wegetariańskich z tofu, soją i warzywami.


Pogoda w Japonii


Najlepszy czas to wiosna i jesień.

W okresie letnim temperatury powietrza sięgają 35-40 stopni przy 50-80% wilgotności powietrza idzie się ugotować żywcem, utrudnia to zwiedzanie, ryzyko udaru, przegrzania się jest wysokie. Ja już nigdy nie pojadę latem. Nie ma to nic wspólnego z polskimi upałami czy upałami na północnoafrykańskiej pustyni. Jak radzić sobie z upałami? Należy zawsze mieć wodę mineralną ze sobą. Bez względnie wymagane są okulary słoneczne, zwłaszcza dla ludzi o jasnych oczach. Wypada wziąć krem z filtrem - najlepiej wodoodporny. W lipcu w Japonii mamy porę deszczową. Deszcz, który dosłownie oznacza ścianę wody, zaskakuje znienacka, dlatego warto mieć pelerynę przeciwdeszczową zawsze pod ręką. Możliwe są też burze, takie, że aż ziemia się trzęsie. We wrześniu zaczyna się sezon tajfunowy i loty są często odwoływane, ale raczej nie ma zagrożenia paraliżem komunikacyjnym.

Więcej na temat pogody w Japonii i dobrych terminów do wyjazdu:
www.podrozejaponia.blogspot.com/2014/06/podroz-do-japonii-kiedy-jechac.html


Pamiątki z Japonii


Co kupić w Japonii? Na to pytanie nie jest łatwo odpowiedzieć, ponieważ każdy ma inny gust. Jest dużo pamiątek, które bardzo chętnie przywozi się z Kraju Kwitnącej Wiśni. Najczęściej są to pałeczki, japońskie lalki, wyroby z laki, ceramika, noże, komiksy, herbata, jedzenie, słodycze, sosy, artykuły papiernicze, elektronika, ubrania, śmieszne gadżety.

Listę najpopularniejszych pamiątek, znajdziecie tutaj:
www.podrozejaponia.blogspot.com/2014/12/co-kupic-w-japonii.html


Trzęsienia ziemi w Japonii


Co robić, gdy spotka nas trzęsienie ziemi? Ktoś, kto nigdy tego nie doświadczył, może wpaść w panikę, dlatego informuję, co należy robić w takim przypadku.


Znajdując się w budynku:
1. Nie wolno panikować, trzeba uświadomić sobie, że konstrukcje budynków mają wszystkie możliwe zabezpieczenia. Nie próbować ucieczki, bo to i tak niczego nie zmieni. Chyba, że ktoś da wyraźny nakaz.
2. Należy jak najszybciej wejść pod stół, biurko lub miejsce, w którym mamy pewność, że nic nie spadnie nam na głowę. Trzeba pamiętać, że spadające przedmioty, nawet drobne mogą być bardzo niebezpieczne i spowodować obrażenia.
3. Kiedy przestanie trząść, możemy bezpiecznie opuścić miejsce.

Znajdując się na zewnątrz:
1. Zwykle Japończycy kładą się na ziemi, zwijają w kłębek, nakrywają głowę torebkami, aktówkami (jeśli mają je pod ręką) i czekają.
Na trzęsienia ziemi nie mamy wpływu, nie da się ich przewidzieć, dlatego jadąc do Japonii trzeba brać pod uwagę to ryzyko.


Wizy do Japonii


Do Japonii nie trzeba mieć wizy, jeśli przebywamy do 90 dni.
Jeśli mamy zamiar przebywać dłużej niż 90 dni, wtedy należy starać się o wydanie wizy. W samolocie wypełnia się kartę, na której należy wypisać wszystkie dane osobowe, cel podróży, adres, pod którym się zatrzymujemy, informacje zdrowotne, celne itp. Fragment jest przypinany zszywaczem do stempla w paszporcie.Więcej odnośnie wiz: www.podrozejaponia.blogspot.com/2015/06/poradnik-jak-to-jest-z-ta-wiza-do.html


Na lotnisku w Japonii


Po przylocie należy udać się do okienka pt. "For Alliens", czyli "Dla obcych". Tam miła obsługa przeprowadzi konieczne formalności. Jeśli posiada się paszport biometryczny, zaoszczędza to czas, jeśli nie, miła obsługa pobierze nam odciski palców, zrobi zdjęcie, zapyta się o adres pobytu oraz cel podróży - wtedy najbezpieczniej jest odpowiedzieć "turystycznie, zwiedzanie". Pytają się też czasami, czy jest się samemu, czy z kimś.

Następnie przechodzi się do kontroli bagażu. Tam zadają pytania, czy mamy produkty niezgodne z japońskim prawem, czyli produkty pochodzenia mięsnego. Ponownie pytają się, czy jest się z kimś, czy samemu. Czasem otwierają też walizkę w ramach rutynowej kontroli. Wszystko odbywa się w normalnej atmosferze.

Więcej odnośnie przepisów celnych: www.podrozejaponia.blogspot.com/2015/06/poradnik-jak-to-jest-z-ta-wiza-do.html
Ubezpieczenie

Moim zdaniem należy zadbać o ubezpieczenie zdrowotne. Pojawiają się głosy, że polskie ubezpieczenia nie są honorowane. Z tego względu polecam kupić niemieckie i upewnić się, czy działa ono w Japonii. Koszty leczenia są ogromne. Są i tacy, którzy się nie ubezpieczają wcale i też jest ok, ale "a nóż, widelec"... Jak nas ugryzie jadowity wąż na Okinawie czy meduza, to co? Ktoś nam surowicę musi podać. A to kosztuje.

Prąd i telefon w Japonii


100V
- obowiązkowo należy zabrać ze sobą przejściówkę. Do kupienia uniwersalna w MediaMarkt za 20 zł. Uwaga na niektóre urządzenia! Trzeba sprawdzić, czy działają przy takim napięciu (telefony i komputery na pewno, suszarki już niekoniecznie).

Telefon komórkowy działa, pod warunkiem, że ma się telefon 3G i przełączy zakresy. Koszt połączenia z Polską ok. 10 zł/min. Trzeba też sprawdzić, czy dany operator ma podpisaną umowę z Japonią. Polecam kupić sobie karty telefoniczne, przynajmniej koszt połączenia jest niższy, chociaż używanie jest bardziej skomplikowane. Dobrym wyjściem może być również wypożyczenie japońskiego telefonu na lotnisku.


Lekarstwa


Lepiej mieć ze sobą pod
stawowy zestaw na przeziębienie, grypę (w tym koniecznie krople do nosa), leki na zatrucia, leki przeciwbólowe, aby uniknąć nieporozumień w aptece. Japończycy mają tabletki na wszystko, ale ich kolor i ilość jest bardzo podejrzana. Poza tym dawki japońskie są słabsze niż nasze europejskie, więc jeśli ktoś cierpi na migreny, japońskie leki na pewno będą za słabe.


Ile pieniędzy należy wziąć do Japonii?


Nie opłaca się jechać na tydzień, ale jest to możliwe i też można się dobrze bawić. Nie należy liczyć na to, że ktoś przyjmie podróżnika do własnego domu prosto z ulicy - bez uprzedzenia. Nie polecam też próbowania spania na dziko - z policją w Japonii nie wolno zadzierać, a kary są przeogromne. Jednakże znam takich, co praktykowali spanie na dziko i żyją. Jak kto lubi.

Trudno wyliczyć kwotę idealną. Każdy podróżuje inaczej i każdy wydaje pieniądze inaczej. Na pewno można samodzielnie sprawdzić dokładne koszty przejazdów, wstępów do obiektów i hoteli, przeglądając strony typu booking.com oraz strony główne atrakcji, które z reguły mają też angielską wersję językową. 

Z biletem lotniczym (zakładając, że nie mamy szczęścia do promocji), JR Pass, hotelem, wstępami do obiektów i jedzeniem (to ostatnie jest najtańsze), z sensownymi pamiątkami - ok. 8-15 tys. złotych na dwa, a nawet trzy tygodnie. Niech jednak nikogo to nie odstrasza, ponieważ podana kwota tutaj jest bardzo "uśredniona" - istnieje możliwość obniżania kosztów, poprzez spanie w tanich hostelach [albo na bezpłatnych campingach] czy jedzenie w barach [które jakością nie ustępuje temu restauracyjnemu]. Wszystko też będzie zależało tego, czym i dokąd zamierzamy podróżować po Japonii.

Podróżowanie rowerem po Japonii


Jest wiele japońskich blogów opisujących podróżowanie po Japonii rowerem. Oznacza to, że jeżeli ktoś planuje przemieszczanie się tym właśnie środkiem transportu, to nie będzie to zły pomysł, przede wszystkim dlatego, że Japonia to przyjazny rowerom kraj, a drogi japońskie są w bardzo dobrym stanie. W ten sposób jesteśmy w stanie naprawdę wiele zaoszczędzić.

Obowiązują zasady zdrowego rozsądku typu: należy uważać na nieoświetlonych drogach pod miastem i na wsi, są drogi szybkiego ruchu, po których mogą poruszać się tylko pojazdy silnikowe itp.

Co ważne:
- obowiązkiem jest światło i odblask na rowerze,
- nie ma obowiązku noszenia odblasku na ubraniu, ale zawsze warto dodatkowo się zabezpieczyć,
- nie ma obowiązku noszenia kasku.
- nie wolno jeździć w miejscach do tego nieprzeznaczonych - typu chodnik (jeśli nie ma znaku, że wolno). Nikt się w Japonii do tego przepisu nie stosuje, każdy jeździ jak chce - ale my Japończykami nie jesteśmy, więc nie ma potrzeby narażać się na zatrzymywanie przez policję i mandaty.

Więcej na ten temat (po japońsku): www.keishicho.metro.tokyo.jp/kotu/bicycle/rule.htm

Campingi w Japonii


Dobrą opcją oszczędności pieniędzy podczas podróżowania po Japonii jest spanie w namiocie. Miejsc odpowiednio przystosowanych do biwakowania jest naprawdę bardzo wiele w całej Japonii. Ceny wahają się od 100 jenów do 8500 jenów. Cena zależy od dnia tygodnia (sobota, niedziela czasem kosztują więcej), od sezonu (lato to w Japonii sezon wysoki) oraz od regionu (im bardziej popularny region, tym drożej).

Jest jeszcze jedna ważna informacja - nie ma sensu spać na dziko, jeżeli jest bardzo wiele campingów bezpłatnych! Polecam stronę internetową: www.hatinosu.net/camp

Po wybraniu interesującego nas regionu, otrzymujemy listę campingów w okolicy.

Campingi opatrzone znakiem 無料 są bezpłatne, a znakiem 有料 oznaczają campingi płatne. Są też szczegółowe mapy, gdzie się mieszczą. Gdy klikniemy na interesujący nas camping, otrzymamy informacje o cenie oraz link do oficjalnej strony. I tu uwaga, trzeba sprawdzić cenę dokładnie na oficjalnej stronie, ponieważ może się nieznacznie różnić.

Zachowanie Japończyków wobec obcokrajowców


Teoretycznie "gburów" można spotkać, w dużych miastach, a zwłaszcza w stolicy (jak wszędzie). Ja jednak nie spotkałam się z tym nigdzie - ani w sklepie, ani na dworcu. Im mniejsze miasto, tym większe budzimy zainteresowanie. Nie ma najmniejszego problemu robić Japończykom i ich dzieciom zdjęć. Wystarczy ładnie poprosić, ukłonić się i uśmiechać się, a potem podziękować.


PODSUMOWANIE: 


Doświadczeni podróżnicy na pewno odnajdą się w Japonii bardzo szybko. Natomiast dla tych, którzy nigdy nie podróżowali sami i na dodatek tak daleko, do kraju z innym alfabetem niż łaciński, Japonia będzie stanowić wyzwanie (tak myślę). Dużo ludzi jeździ, nawet bez znajomości języka i wszystko układa się pomyślnie, dlaczego zatem komu innemu ma się nie udać? :) W Tokio i Osace mieszka dużo cudzoziemców, więc na pewno ktoś mówiący po angielsku (a nawet i po polsku) się znajdzie w razie potrzeby.

Krótkie pytania i krótkie odpowiedzi odnośnie wyjazdu do Japonii:www.podrozejaponia.blogspot.com/2013/06/wyjazd-do-japonii-krotkie-pytania-i.html
Następny post
« Prev Post
First
149 Komentarzy
avatar

dlaczego parkuje sie ZAWSZE tylem? rozumiem wygode wyjazdu ale chodzi o cos jeszcze?

Odpowiedz
avatar

Po krótkiej konsultacji ze stroną japońską, chodzi przede wszystkim o brak przestrzeni. Zaparkować tyłem oczywiście jest trudniej, ale za to łatwiej wyjechać. Przy bardzo wąskich miejscach parkingowych i ograniczonej przestrzeni do wyjazdu, Japończycy parkują tyłem, żeby móc w miarę szybko wyjechać. Natomiast ja myślę (po cichu), że idą na łatwiznę - jak w większości przypadków :-) ale nie mnie to oceniać. Dziękuję za komentarz!!! :-)

Odpowiedz
avatar

Ma to chyba takze znaczenie przy ewakuacji, co przy tak aktywnym sejsmicznie terenie ma uzasadnienie.

Odpowiedz
avatar

Miałabym pytanie, ile trzeba zabrać pieniędzy przy opłaconym zawczasu zakwaterowaniu, JR Pass'ie oraz przelocie na okres 2,5 miesiąca (lub miesiąca, się razy 2,5 pomnoży ;) ) ?

Odpowiedz
avatar

tzn. ja bym wzięła 4 tys. złotych na wszelki wypadek. Jedzonko kosztuje trochę no i wstępy też, a w niektórych miejscach trzeba zanocować, bo np. nie ma dojazdu, a w 4 godziny nic się nie zobaczy. A poza tym coś sobie trzeba kupić :-) Lepiej mieć więcej niż za mało.

Odpowiedz
avatar

Dziękuję bardzo za odpowiedź :) Mam nadzieję, że to 4 tysiące dotyczy 2,5 miesiąca?

Pozdrawiam,
Jeyka

Odpowiedz
avatar

Może faktycznie za mało? Nie byłam na tak długo, bo ogranicza nas praca. Lepiej mieć rezerwę. Masz opłacone Japan Rail Pass i hotel, to praktycznie najwyższy koszt Ci odpada. Zależy co chcesz zwiedzać. Masz jakiś plan? Bo tak teraz myślę, że jeżeli będziesz wydawać 40 zł dziennie na jedzenie (co w Tokio może być mało, w innych miejscach przyzwoicie) to na np. 80 dni wychodzi 3200 złotych - zależy też co jesz. No ale nie będziesz głodować, a branie jedzenia z Polski odpada. Zapytam dziś jeszcze Japończyka, jak on to widzi. Ale jednak muszę podpić stawkę do 5-5,5 tys.

Odpowiedz
avatar

Znaczy sytuacja wygląda tak: jadę na 2,5 miesiąca kształcić się w szkole języka japońskiego w Tokio, zakwaterowanie mam jako tzw. homestay (w tym śniadanie i obiadokolację oraz lunch w weekendy), więc do pokrycia zostają dojazdy do szkoły (w związku z tym myślałam o JR Pass, ale im dłużej grzebię w internecie, tym coraz mniejszy to ma sens, a większy Pasmo/Suica na Tokio z ewentualnym Bus Pass'em lub Seishun 18 Kippu na jakieś wycieczki poza, zwłaszcza, że będę tam w okresie 1.07-10.09, co daje możliwość użycia w/w Kippu... Z wycieczek planuję póki co Kyoto, Osakę oraz MOŻĘ Hiroshimę czy Miyajimę (bo kawał drogi, jakby nie patrzeć, a czasem na wycieczki jest dla mnie weekend tylko), a jak jestem na miejscu w Tokio, to też chcę je choć trochę poznać. No i marzy mi się zaliczenie jakiś onsenów - myślałam, by połączyć to z Kyoto, ale ceny chcą człowieka zabić... Dzisiaj wpadłam na parę adresów w Gunmie, co całkiem niedaleko od Tokyo jest...

4-5 tysięcy zabrać mnie nie przeraża, ale wolę brać ewentualnie na wyrost i wrócić z pieniądzmi, niż potem się zadłużać u rodziców.

Odpowiedz
avatar

Rozmawiałam właśnie z Japończykiem, on ma jakieś czarnowidztwo i twierdzi, że 5 tys. to może być mało. Wg jego porady: sprawdzić ceny wszystkich dojazdów shinkansena do Kyoto, Osaki - polecam Narę, Japończyk twierdzi, że być w Japonii i nie być w Narze, to tak jakby nie być w Japonii w ogóle. Polecam sprawdzić tę stronę:
http://www.jr-odekake.net/
Tutaj będą ceny. Ale wszystko jest po japońsku. Jeżeli nie będziesz w stanie tego sama sprawdzić (ale pewnie będziesz), poproszę Japończyka, by dokładnie wszystko Ci wyjaśnił.
Można sobie posprawdzać wstępy wszystkich miejsc. Japończyk mówi, że restauracje w Kyoto są potwornie drogie, nawet takie syfiaste. My nie jedliśmy nic w Kyoto.
Gorąco polecam Miyajimę, to moje ulubione miejsce, z tych które widziałam do tej pory. Warto jechać 3 godziny pociągiem, aby to zobaczyć.
Mam jeszcze takie małe pytanko: w jakiej szkole będziesz się uczyć :-)
Jak mi coś wpadnie do głowy jeszcze, to napiszę.

Odpowiedz
avatar

Szkoła nazywa się Kudan Institute of Japanese (podając nazwę angielską).
Osobiście jestem skłonna ku autokarom i pociągom nocnym, jeśli chodzi o podróż, np. http://willerexpress.com/bus/pc/3/top/ ceny zaczynają się od 3,400¥, a do tego mają zniżkę 100¥ dla studentów. Swoją drogą, wiadomo może, jakie karty poświadczające status studenta najlepiej "przyjmują" (znaczy, które rozpoznają i na ich podstawie są w stanie przyznać zniżkę przysługującą studentom - osbiście mam EURO<26, ale ISIC podobno jest bardziej rozpoznawalny)?
Ewentualnie jeszcze myślałam nad skorzystaniem z Seishun 18 Kippu, który działa np. na Moonlight Nagarę (w kwestii wyprawy do Kioto i okolic) - bilet wtedy by wyniósł ok. 2,500¥ za całodniową możliwość korzystania z lokalnych JR - http://www.japan-guide.com/e/e2362.html
Zastanawiała by mnie jeszcze jedna rzecz, mianowicie noclegi w świątyniach, co również byłoby (przynajmniej moim zdaniem) ciekawym doświadczeniem - polecać czy omijać (bo jakby nie patrzeć, jest to tańsze, szczególnie w wersji Kioto).

Odpowiedz
avatar

cwitam ,czy jest tu teraz Ktos ?????

Odpowiedz
avatar

Wszystko eleganckie tylko napisz mi ile łącznie wydałeś na swój pobyt w Japonii i czy słyszałeś może o wymianach między szkołami (uczeń za ucznia) i czy jest to w ogóle możliwe :D

Odpowiedz
avatar

Na opis natrafiłem dosłownie przez przypadek szukając coś w google o szczepieniach w japonii. Od dawna chciałbym odwiedzić ten kraj, ale koszty podróży trochę mnie przerażają. Mam tylko jedno pytanie:

Czym różni się Japan RailPass Green od Ordinary? Patrząc na cenę wydaje się, że Green pozwala na jazdę shinkansen ale dla pewności wolę zapytać


Twój opis jest bardzo pomocny i ciekawy. Bardzo dziękuję za ciekawą lekturkę na piątkowy wieczór!

Odpowiedz
avatar

Po pierwsze jestem kobietą, co i w nazwie i nawet w tekście postu widać - trzeba czytać dokładnie :)

Jest coś takiego jako homestay w Japonii - czyli mieszka się u rodziny japońskiej, ale to jest odpłatne. A wymiany lub programy można sprawdzić na stronie Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej i zobaczyć, jakie mają oferty. Również na stronie ambasady japońskiej w Polsce (w zakładce "linki" na tej stronie). Szkoła musi mieć podpisaną umowę z drugą szkołą, aby coś takiego było możliwe.

O kosztach podróży wspomniałam w tym poście. A ja mam tam rodzinę, więc moje koszty, nie będą Twoimi kosztami. Mnie kosztuje tylko bilet.

Pozdrowienia.

Odpowiedz
avatar

Mam nadzieję, że Ci się uda! Rok oszczędzania nawet przy niskich zarobkach :-) Jak się natrafi na bilet w promocji za 2,5 tys. lub jeszcze mniej, to tym bardziej. No i zależy ile czasu i co chcesz zwiedzać. Koszty podane przeze mnie to koszty szacunkowe.

Green to jest karta na wyższą klasę - coś na kształt pierwszej, a ordinary to zwykła klasa ekonomiczna. W tym poradniku znajduje się link do informacji o JapanRail pass :)

Odpowiedz
avatar

Witam!
Wybieram się do Japonii na 2 tygodnie. Chciałabym spytać, ile pieniędzy wziąć ze sobą, jeśli mam opłacony nocleg i wyżywienie? Chodzi mi o minimalną kwotę jaka wystarczyłaby na niezbyt drogie zwiedzanie, parę lokalnych specjałów itp.
Bardzo proszę o szybką odpowiedź i pozdrawiam serdecznie :)

Odpowiedz
avatar

Ja jadąc na dwa tygodnie mając wyżywienie i spanie zabieram ze sobą 10 manów (czyli 100 000 jenów) to teraz niestety jest 4 tys. złotych (w tym są prezenty dla rodziny, książki i jakieś inne). Zawsze przywoziłam ok. 1 tys. zł z powrotem, ale zawsze wolę mieć więcej.

Zwiedzanie niestety kosztuje - zwłaszcza wyjazdowe... A siedzieć w jednym miejscu ciągle jest trochę bez sensu jak na mój gust. Zwłaszcza będąc tylko w Tokio.

Ceny każdej wycieczki można obliczyć, ponieważ są podane ceny za przejazd, wstępy itp. Więc jeżeli napisałabyś mi, gdzie będziesz mieszkać i gdzie chcesz jechać, byłabym w stanie policzyć Ci koszt. :-)

Pozdrowienia!
W razie pytań, pisz do mnie!

Odpowiedz
avatar

Dzięki za wszystkie informacje. Ja wyjeżdżam z rodziną (żona i 5 dzieci) 23 kwietnia. Proszę daj znać od jakiego wieku dziecka trzeba płacić za kolej. Napisałaś, że przestaje się być dzieckiem w Japonii w wieku 11 lat - czyli wtedy bilety normalne na Japan RailPass? Czy są jakieś grupowe - jak np dla mojej rodziny?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za miłą odpowiedź.
Jano

Odpowiedz
avatar

Napisałaś o Japan Railway Pass:

"Uprawniająca do podróży wszystkimi środkami transportu po całej Japonii (za wyjątkiem samolotu) na określony przedział czasowy".
To nie jest prawda, JRPass nie jest ważny na kolejowych liniach prywatnych oraz
na shinkausenach NOZOMI i MIZUHO

Oto linki do przedstawicielstw, gdzie można kupić voucher:
http://www.jrpassonline.com/buy.php
http://www.jrpass.com/?gclid=CNb4-rK3zrUCFcJZ3god9UoA8Q
http://jrpasses.com/pass-and-prices.htm?lng=en
http://www.japan-rail-pass.com/?currency-code=EUR

Jego cena w II klasie (I klasa to tzw green card) to 28300 JPY,
w EUR każdego dnia może być inna wg aktualnego kursu

firmy te doliczają jeszcze od 8 do 15 EUR za przesyłkę.
Trzeba pamiętać, że można kupić go do 3-ch miesięcy wcześniej.
Dostawa błyskawiczna: ja kupiłem w tym ostatnim linku o 15-tej,
a na następny dzień o 12.10 była dostawa.

Oto link do planowania podróży koleją:
http://www.hyperdia.com/en/#

Odpowiedz
avatar

Jak to jest z miejscówkami w pociągach, czy są obowiązkowe
Na Hyperia są ceny biletów i miejscówek. Proszę o informację czy railpass obejmuje bilet + miejscówkę czy tylko bilet,
Wybieram się do Kyoto 1.05.2013 Będę wdzięczna za odpowiedź jak to jest z tymi pociągami

Odpowiedz
avatar

oprócz najszybszego pociągu - Nozomi (nadzieja) który zatrzymuje się na mniejszej ilości stacji oraz w niektórych wagonach tzw. green car rail pass umożliwia podróżowanie po całej Japonii ale liniami Pańśtwowymi (JR). Za prywatne linie trzeba płaćić. Nie jest prawdą że shinkanseny są puste - można się zdziwić - czasami wręcz brakuje miejsc. Bilety niby drogie powiedzmy 500zł za 600km w 2,5 godziny, a w Polsce z Katowic do Gdańska 250zł pierwsza klasa w 8 godzin, paliwo kosztuje tyle samo co w Polsce, jakby ktoś miał pytania to mogę dużo podpowiedzieć - jestem tu już 11-sty raz. Warto spać w hotelach sieciowych np. Toyoko-inn (setki w całej Japonii) zlokalizowane przy dworcach. W Japonii transport pobliczny jest oparty na kolei i samolotach, samochodami jeździ się tylko na krótkich dystamsach. Pokój 2 osobowy z kartą stałego klienta i skromnym śniadaniem można kupić już od 6-7 tysięcy jenow, czyli około 200 złotych - w Polsce można się zdziwić - często bywa drożej. Według mnie można się bez problemu zmieścić w 15 tysiącach złotych dla 2 osób w 7 dni

Odpowiedz
avatar

Hey theге, Yоu've done a fantastic job. I'll ԁefinitеlу ԁigg іt and pеrsonally ѕuggеѕt to my frіends.
I am cοnfidеnt theу will be bеnеfited fгоm thіs site.


Also νisit my web site :: payday loans

Odpowiedz
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga. - Hapus
avatar

Biorac pod uwage, ze w Trojmiescie wilgotnosc powietrza wynosi latem 80%, jakos mnie te rzekome 50% w Japonii nie przerazaja, a zdarzalo sie przeciez, ze w Gdansku bylo 35 na plusie - i wcale nie czulam sie zle, wrecz przeciwnie.

Odpowiedz
avatar

cześć!

za niedługo wybieram sie do japoni na 3 tygodnie..a że, udzielasz tutaj super przydatnych info, (za które bardzo dziękuję!)chciałam cie jeszcze troche pomęczyć zadając kilka nastepnych pytań.

chciała bym sobie zrobić taka "objazdówkę" po japoni i zastanawiałam sie nad kempingowaniem, czy tez spaniem pod namiotem , orientujesz sie może czy jest w japonii możliwość spania na tak zwane "dziko" ( jak w norwegii np.że możesz sie rozłożyć ze swoim namiotem gdziekolwiek, byle by nikomu nie przeszkadzać) czy jest to zakazane?
i też czy znasz/ słyszałaś może o ( wiem, może to zabrzmieć dziwnie:)) plażach godnych polecenia ? no i czy możesz polecić jakieś must-see nie do końca przewodnikowe?
dzieki :)

Odpowiedz
avatar

Ja polecam dwie strony:lonelyplanet- miejsca podzielone zwg na charakter/jedzenie/rozrywka etc-plus czasem jest podana cena posiłku
http://www.jnto.go.jp/- najlepsze źródło info o japonii.
jest tam wszystko. podzielone na cene /typ obiektu.
Ja planuje 4 tygodnie-po 9 dni w Osace(idealne miejsce na początek-ludzie maja inne podejscie do obcokrajowców:))Kyoto i tokio.
Mam juz tak obcykane ceny że z reką na sercu mówie najwiecej to jedzenie i transport wychodzi-
Tokio-Osaka-Kyoto-Tokio- u mnie 500zł
Transport w tokio jest drogi- nawet Japończycy narzekają ,których znam.
Zapytałam ostatnio lektorkę ktora nie raz juz była w Japoni czy 10 tys na 4 tygodnie starczy/odjąc nocleg bilet/ -"od biedy tak"
najtanszy bilet wacha się około 15zł,
jedzenie jest drogie ale trzeba wiedziec gdzie sie idzie:) -
Ceny typowo japońskich potraw:
Ramen 400 -500 yen
Sykiyaki 1180 yen ok. 42zł
Takoyaki osaka 200 yen
Sushi 1000 yen for 2
Solo ~24zł
Soba 600 yen
Shabu shabu 1900 yen/1180 60-42 pln
Teriyaki 1000 yen
Tempura
Yakitori 200 yen
Tonkasu 700 yen
Yodofu
Udon 120 yen
Omurice400 yen
Okomiyaki 1000 yen
kaiseki około 1000-1500 yen
1000 yen = teraz 35zł
Z plaż słynne są Okinawy i Osaki,Yokohama
i nie zgodzę się że wszystko na rybie się opiera-fakt ze lekka i tania ale Japonczycy kochają mieso- Teriyaki,chociażby, makarony,ośmiornice,wołowina,wieprzowina, rosoły, slodycze-ryba jest tania tak jak sushi było daniem dla plebsu np_NIGIRI sushi.okomomiyaki, onigiri.
Japonczycy unikają "białych -ang jezycznych ludzi" bo sie boją ze ich słaby angielski zostanie wysmiany.
2.Nocleg-Hostelworld.com wszystko jasno wyjasnione co kiedy i za ile- nocleg w tokio przy 9 dniach w dormie 3-4 osoby w pokoju około 800zł
mi wyszło przy 3 miesjcach 2600 wersja solo/ w 2-3 ke w pokoju 1800)couch serfing jest super opcją ale nie można zadługo siedzieć. i sie tzrymać zasad.
hostele w japoni maja standardy hoteli 3***.
Zwiedzania ceny wahają się od 250 yen do 6200(np Disneyland) czyli od 9 do 180zł
Osaka Ju 600 yen
Ramen museum 500 yen
Osaka aquarium kayukan 2300

TOKIO:
Murayama park FREE
Choiji temple 500 yen
Meiji shrine free
Tokyo national museum 600 yen
Imperial palace gardens FREE
Rikugien Garden 300 yen
Sensoji temple FREE
EDO TOKYO MUSEUM 600 yen
Disneylandh


NARA :
Todaiji nara temple 1000 yen
Shin-Yakushiji Temple 600
Yoshikien Garden FREE
Kasuga taisha 1400
Issuen Garden 650
Okinawa art. museum 250 yen
Hiroshina park pokoju 50 yen
Yanaka/Nezu/Sendagi/Hongo Area

KYOTO
Katsura village
Ryoanji temple garden rock 500 yen
Ginkakuji 500 yen
Nanzeni temple 1700 yen
 Sanjusangendo 600 yen
Higashiyama FREE
Kyoto imperial palace FREE
Kofuku 800
Nijo Castle 600 yen
Kiyomeza dera 300 yen
przykładowa moja lista.

Odpowiedz
avatar

Cześć!

Chciałam zapytać, czy należy obawiać się samotnego wyjazdu do Japonii? Jestem dziewczyną, nie znam języka, a planuję wyjazd wiosną przyszłego roku

Dzięki

Odpowiedz
avatar

Jeśli już wcześniej podróżowałaś samodzielnie i nie znałaś języka danego kraju, to będzie to wyglądać tak samo :-)
Japonia nie jest niebezpieczna bardziej niż inne kraje.

Będzie w porządku :-)

Odpowiedz
avatar

Poproszę o e-mail :-) Wtedy odpiszę.

Odpowiedz
avatar

Będą w Trójmieście i na Helu każdego roku latem - mogę Cię zapewnić, że nie ma porównania.
Gdyby było tak samo - Japończycy nie byliby skośni :-)

Odpowiedz
avatar

Witaj :-)
Wybieram się we wrześniu br. na objazdową wycieczkę po Japonii z biurem podróży. Ma ona trwać 10 dni. Rozumiem, że nie potrzebuję wyrabiać wizy turystycznej na tę wycieczkę?
Ile pieniędzy i jakie najlepiej zabrać na te 10 dni (biorąc pod uwagę zakup jedynie wody mineralnej i pamiątek)?
I czy mogę wymienić bez obawy w Japonii USD lub euro na jeny? (gdzie najlepiej, może w oddziale banku na lotnisku po przylocie?)
Czy wrzesień w Japonii to już jesień, czy pogoda letnia? Jaki może to być zakres temperatur? Trasa w Japonii: Tokio • Park Narodowy Hakone • Góra Fuji • Jezioro Kawaguchi • Magome • Kyoto • Nara • Osaka • Hiroszima • Miyajima.
Jeśli mogę prosić odpowiedź na casablanca@op.pl
albo u Ciebie :-)
Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Odpowiedz
avatar

Hej!.Ja też wybieram się do Japonii w przyszłym roku ale z biurem,CT Poland może chciałabyś również pojechać i nie musiałabym dopłacać do pokoju jednoosobowego

Odpowiedz
avatar

Dzień dobry,
Dopiero na miejscu zrozumiałem dlaczego
pytanie o spanie na dziko było dla Japończyka niezrozumiałe :)
Dziękuję za pomoc i
Pozdrawiam

Odpowiedz
avatar

Pytanie
Jak lepiej- założyć bazę na 10 dni w Osace i stamtąd jeżdzić do-Kobe,Kyoto,Nara czy po 2 dni nocować w każdym z tych miast i tak przejeżdzać z jednego do drugiego. Chodzi o to jak będzie lepiej i taniej
Pozdr czekam na radę bo planuje wyjazd już na marzec 2014.

Odpowiedz
avatar

Ja osobiście uważam, że lepiej jest spać po 2 dni w każdym miejscu. Po pierwsze nie traci się tyle czasu na dojazdach, po drugie wyjdzie taniej, ponieważ dojazdy są uciążliwe i bardzo drogie. No i jest się zależnym od rozkładu.
Na niektóre miejsca potrzeba też i 3 dni :-) np. na Kyoto i na Narę. W tym rejonie polecam też wyprawę nad jezioro Biwa oraz do Kanazawy na północ (stamtąd już blisko do Takayamy). Polecam sprawdzić sobie parę rzeczy o tych miejscach.

Odpowiedz
avatar

Błagam, ludzie, nie piszcie bzdur z tymi cenami w Tokyo. Właśnie wróciłem z rodziną ( 2+1) , byłem 14 dni, hotel kupiłem poprzez Hotels.com za 2600zł ( na 14 dni, dla trojga ) - z trzema łóżkami, WiFi, łazienką, aneksem kuchennym i wyposażeniem, dodam, że w centrum Tokyo 10 minut od T-CAT ( dworzec autobusowy w Tokyo ) !!! Za bilety płaciłem po 2100zł na każdą osobę , tam i z powrotem ! Czyli w sumie przeloty + hotel = 8900zł ! Na miejscu nastawiłem się na tylko na zwiedzanie Tokyo i raz na Yokohamę ( Aquarium ), w sumie wydałem na przejazdy i jedzenie ( nie dziadowałem ) 6000zł !!! Widzę, że większość tu wypowiadających się "ekspertów", nie było w Japonii nawet palcem na mapie ! Pozdrawiam wszystkich "wystraszonych" - nie bójcie się - najdroższe są przeloty, ceny prawie jak u nas :)

Jak coś, to piszcie i pytajcie : francuz69@op.pl

Odpowiedz
avatar

Widać, że poza Tokio Anonim się nie ruszał... Jak sam zresztą pisze.
Jeżeli ktoś zamierza siedzieć w jednym miejscu to oczywiście - 6 tys. wystarczy, ale raczej Ci, którzy czytają tego bloga chcą zobaczyć trochę więcej poza stolicą. Przynajmniej mam taką nadzieję!

Jeżeli ja mam w Japonii spanie za darmo, prawie zawsze jedzenie za darmo, a wydaję prawie 7-8 tys. (z biletem lotniczym), a ciągle coś zwiedzamy, jeżdżę po Japonii, kupuję różnego rodzaju pamiątki i książki, to znaczy, że ktoś kto śpi w hotelu i również jeździ po Japonii pociągami, nie ma najmniejszej możliwości wydać 6 tys. z biletem. No chyba, że śpi na dziko, jeździ stopem i je jedzenie, które znajdzie - o tym nie mówię, bo takiego rodzaju podróżowania po Japonii nigdy uskuteczniać nie będę.

Także jeżeli ktoś nie ma pojęcia o pewnych rzeczach, lepiej żeby sam "bzdur" nie pisał.

Odpowiedz
avatar

Witam. Czy ktoś może mi powiedzieć coś o podróżowaniu i zwiedzaniu Japonii rowerem?? W czerwcu wybieram się ze znajomym na miesiąc zwiedzania Japonii rowerem.

Odpowiedz
avatar

Witam serdecznie, w Japonii rower to normalny środek transportu. Ogólnie nie ma za bardzo zasad co do jazdy rowerem, więc wystarczy "do przodu" ;-). W miastach jest bardzo dużo ścieżek dla rowerów, ale nie ma też problemu, żeby jechać po chodniku.
Jest wiele blogów japońskich, które opisują podróżowanie po Japonii rowerem. Trzeba uważać na drogi, które są tylko dla samochodów. Nie ma problemu z transportem roweru na promach łączących różne wyspy.
Ogólnie nie jest to zły pomysł :-) Jeśli ktoś ma w podróżowaniu rowerem doświadczenie, nie powinno być żadnego problemu.

Odpowiedz
avatar

Aha, teoretycznie jeśli chodzi o przepisy ruchu drogowego - jak np. jazda po chodniku itp. - są takie same jak w Polsce, ale nikt ich nie przestrzega w Japonii. Jednakże biali ludzie zwracają więcej uwagi, więc lepiej się do tego stosować.
Trzeba uważać na drogi bez oświetlenia, zwłaszcza pod miastem i na wsi.
Obowiązkiem są światła na rowerze, gdy się ściemni. Trzeba mieć odblask na rowerze. Nie trzeba mieć odblasku na sobie. Nie trzeba nosić kasku.
Jest strona po japońsku, na której wszystko jest wyjaśnione.
http://www.keishicho.metro.tokyo.jp/kotu/bicycle/rule.htm

Odpowiedz
avatar

A jak jest z polami namiotowymi do biwakowania?? Wiesz może ile kosztuje rozbicie namiotu i czy łazienki??

Odpowiedz
avatar

Ogólnie jak przeglądam strony - to ceny są od śmiesznie niskich po tragicznie wysokie - od ok. 100 jenów po 8500 jenów. Ceny zależą od dnia tygodnia (sobota i niedziela mogą kosztować trochę więcej) oraz od regionu - im bardziej popularne miejsce, tym drożej.
Ale co ważne - są kempingi bezpłatne! Łazienka i prąd może być osobno płatne, ale z tego co widzę, nie są to zabójcze kwoty. Polecam stronę:
http://www.hatinosu.net/camp/

Po wybraniu interesującego regionu/miejsca, można obejrzeć szczegółowo, gdzie i jakie kempingi są dostępne. http://www.hatinosu.net/camp/
Po wybraniu interesujące miejsca, trzeba wejść na link do strony oficjalnej danego kempingu, trzeba wejść na link do strony oficjalnej danego kempingu, ponieważ ceny mogą być inne.

Te z oznaczeniem 無料 są bezpłatne, a te 有料 oznacza płatne. Są też szczegółowe mapy, gdzie się mieszczą.

Jeśli chodzi o rezerwację, należy to zrobić przez oficjalną stronę.

Pozdrowienia!

Odpowiedz
avatar

dzięki za informację :) Myślę, że jeszcze parę pytań mi się nasunie więc pozwolę sobie skorzystać z twojej wiedzy :)
Pozdrawiam

Odpowiedz
avatar

Hej. A dlaczego polecasz lot do Soaki zamiast do Tokiio? Z tego co widze loty do Osaki sa o nawet 1000pln tansze, czy to jedyny powod?

Odpowiedz
avatar

Oprócz tego, że jest taniej, to jest bliżej (taniej) do takich miejsc jak Kioto, Nara czy Himeji.
A przy okazji, wszyscy lecą do Tokio, więc może ktoś chciałby zobaczyć coś innego? :-)

Odpowiedz
avatar

No wlasnie sie zastanawiam jak to rozplanowac. Chce poleciec na 2 tygodnie za dwa miesiace i zastanawialem sie czy nie lepiej kupic sobie biletu z przylotem do Osaki i powrotem z Tokyo. Sama Osaka z tego co czytalem na jakims blogi nie jest jakos specjalnie ciekawa. zgadzasz sie z ta opinia?

Odpowiedz
avatar

Witam ponownie. Parę wpisów wyżej pytałem o zwiedzanie Japonii rowerem. Mam pytanie odnośnie przewożenia roweru pociągiem. Chcemy podróż zacząć od Tokio a skończyć ma północy( gdzieś w okolicy Aomori) no i z tej północy musimy wrócić pociągiem do Tokio. Ile może kosztować taka podróż pociągiem i czy można przewozić w pociągu rower??
K.

Odpowiedz
avatar

Witam,
chciałbym się zapytać czy można by było polecić jakieś przewodniki i inne książki poświęcone przygotowaniom i wyjazdowi do Japonii?
Słyszałem, że Lonely Planet ma dość dobre pozycje temu poświęcone. Ktoś miał z nimi styczność?
Pozdrawiam,
Patryk

Odpowiedz
avatar

Przepraszam, że tak późno odpowiadam. Sama Osaka według mnie jest ciekawa, dlatego że znajdzie się tutaj mnóstwo "podejrzanych" zakamarków, do których z reguły nikt się nie zapuszcza. Fakt, faktem że samego zwiedzania np. pięknych świątyń, pałaców itp. jest stosunkowo niewiele np. w porównaniu do Kioto. Niemniej jednak Osaka to świetna baza wypadowa, bo jest bliżej do najważniejszych miejsc niż z Tokio. Ja osobiście polecam, bo jak się chce szukać, to się znajdzie :D !

Odpowiedz
avatar

Przepraszam, że tak długo kazałam Ci czekać!
Ogólnie tak - przewożenie rowerów pociągiem jest możliwe wtedy i tylko wtedy, gdy posiada się specjalną torbę, a rower jest rozkładalny. Rower ma być zapakowany do tej specjalnej torby na czas podróży pociągiem. Są też pociągi przystosowane do transportu rowerów, jest ich bardzo niewiele, nie kursują wszędzie. Można uznać, że praktycznie wcale ich nie ma, jeśli chodzi o częstotliwość. Szukanie ich też może być uciążliwe.
Więcej o torbie i transporcie rowerów: http://www.e-wadachi.com/howto/goods_e.html
Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, to śmiało pisz, postaram się znaleźć na nie odpowiedź!

Odpowiedz
avatar

A jaki rodzaj podróżowania interesuje Ciebie najbardziej? Klasyczny backpacking, czy normalne zwiedzanie? Będziesz podróżować poza dużymi ośrodkami jak Osaka czy Tokio?
To jest ważne, bo Lonely Planet to bardzo dobry przewodnik dla tych aktywnych, którzy chcą mieć informację niemal o każdym miejscu. Jeżeli interesuje Cię sztuka, historia i zabytki, to najlepiej wyposażyć się w przewodnik DK "Japonia", jest w polskiej wersji językowej. Przewodniki Berlitza są stare i mało aktualne, National Geographic nie jest praktyczny w kwestii dojazdów, adresów itp.
Pozdrowienia!

Odpowiedz
avatar

Witam ponownie,
cóż póki co plany są dość mgliste ale raczej skupię na noclegu głównie w Tokyo bo mam takie wyobrażenie(możliwe, że błędne), że to Japonia w pigułce i tam głównie się skupię na zwiedzaniu i pobycie. Ale myślę, że dobrze by było jeszcze dodać Kyoto jako miejsce noclegu i pobytu przez parę dni.
Jeśli chodzi o samo zwiedzanie, to raczej wolałbym nie nosić całego dobytku ze sobą jedynie mały plecak na najbardziej potrzebne rzeczy więc podpada to chyba pod normalne zwiedzanie. Z rzeczy do zobaczenia to chcę "posmakować" zarówno tradycji jak i współczesności więc będzie Akihabara,Shibuya,Odaiba z Gundamem ale też i świątynie, muzea itd.
Wychodzę z założenia, że jak już się jedzie tak daleko to trzeba się postarać zobaczyć różne oblicza Japonii.
Jeszcze tak z ciekawości to gdzie najlepiej się zaopatrzyć w mapy danego miasta i te poświęcone liniom metra itd W tych przewodnikach Lonely Planet znajdują się jakieś dobre?
Pozdrawiam

Odpowiedz
avatar

Witam ponownie.
Dzięki co do informacji na temat roweru w pociągu. Dalsza część pytania na ten temat.
Naszą wyprawę rozpoczynamy od Tokio, ale żeby dwa dni nie tracić na przejazd przez aglomerację, chcielibyśmy zapakować rowery w podmiejską kolejkę i wyjechać za miasto. Czy przy skorzystaniu z takiej kolei podmiejskiej też tak trzeba szczelnie zapakować rower??
K.

Odpowiedz
avatar

Wybieram się do Japonii w maju, dziękuję serdecznie za garść cennych rad!

Odpowiedz
avatar

Ohayou wszystkim(^_^)/
Mam bardzo strategiczne pytanie, ile mniej więcej potrzeba by było zabrać pieniędzy na 3 tygodnie do Japonii. Bez wliczania zakwaterowania i przelotu. Ale za to z wliczeniem biletów pociągowych i autobusowych (mniej więcej na trasie Osaka - Tokio - Tojinbo...), wejściówkami i jedzeniem. Bardzo proszę o pomoc (>.<)
Pozdrawiam serdecznie

Mag.

Odpowiedz
avatar

Witam Cię serdecznie,
bardzo trudno jest określić kwotę, jaka będzie potrzebna. Na trzy tygodnie intensywnego zwiedzania i jedzenia w miarę normalnie - ja zabrałabym ok. 5 tys. złotych. Tak mi się wydaje, że to będzie wystarczająco, chociaż ja mam zawsze jakąś rezerwę w banku na wypadek "awarii". Zależy też jakie pamiątki i w jakiej ilości chcesz kupować. Ostrzegam, mają tak ciekawe produkty, że nie sposób się oprzeć ;-)

Proponuję przelot samolotem z Tokio do Osaki, ponieważ shinkansen może być droższy... Obejrzyj strony najbardziej interesujących Cię zabytków/atrakcji - większość powinna mieć angielską wersję strony (jeżeli nie czytasz po japońsku), tam można sprawdzić cenę wejścia i policzyć, ile dokładnie potrzeba na samo zwiedzanie.

Pozdrowienia,
PodróżeJaponia

Odpowiedz
avatar

Dziękuję za szybką odpowiedź i pomocne wskazówki (^_^) Pozdrawiam!
Mag.

Odpowiedz
avatar

Jeśli ktoś chciałby poznać japońską prowincję i interesuje się rolnictwem ekologicznym, to jest taka opcja, żeby pojechać na wolontariat. Jest taka organizacja WWOOF Japan, która promuje rolnictwo organiczne i ekologiczny styl życia. Można uczyć się japońskiego sadząc ryż i poznać ciekawych ludzi. Zwykle wolontariusz pracuje 6 godzin dziennie w gospodarstwie, a resztę czasu ma wolne. Odpadają koszty zakwaterowania i wyżywienia (u niektórych gospodarzy trzeba gotować sobie samemu z dostępnych składników, u innych posiłki jada się razem), zostają wydatki na transport i zwiedzanie. Odradzam lato, ja przez te upały wylądowałam w szpitalu.

Odpowiedz
avatar

O tak, lato to nie jest przyjemna pora roku. Zainteresuję się tematem i może przygotuję wpis o możliwościach odbycia wolontariatu w Japonii. Dzięki!

Odpowiedz
avatar

Mi również taki wpis by się przydał :)

Odpowiedz
avatar

"Jeśli ktoś jest wegetarianinem/wegetarianką i nie je ryb - też ma pecha.
Japonia to kraj gdzie wszystko jest z ryby, w rybie, na rybie, pod rybą, obok ryby, z rybą. I należy o tym pamiętać. "
Podróż do Japonii zawsze mi się marzyła, ale jednak wizja śmierci głodowej lub żywienia się rosnącą w okolicach hotelu trawą jest dojmująca. Podają chociaż sam ryż? Ryż i suchary z Polski to już jakaś opcja. ;)

Odpowiedz
avatar

podbijam temat suchego ryżu :)
z tego co wiem jest aplikacja happycow pokazująca sklepy/bary/restauracje vege w danym miejscu lub w odległości od nas na podstawie gps
może to pomóc odnaleźć jakieś miejsce gdzie podadzą coś więcej

Odpowiedz
avatar

Witaj. Znalazłam dzisaj takiego linka http://www.fly4free.pl/tokio-kioto-nara-osaka-z-warszawy/comment-page-3/#comments i nie powiem, korci mnie strasznie, żeby od razu zabukować, ale czy jest to godne zaufania i sensowne? Co o tym myślisz?

Odpowiedz
avatar

Mogę prosić o pomoc? Mamy kupione bilety. Nocleg bede musiała kupić. Lepiej z jedzeniem? Ile realnie muszę wydać pieniędzy? Planuję objazdówkę

Odpowiedz
avatar

Przepraszam wszystkich za brak odpowiedzi! Czasami nie widzę tych komentarzy, bo to pierwszy wpis na całym blogu, który ma ich ponad 200!

Odpowiedz
avatar

Strasznie przepraszam za brak odpowiedzi! Nie mam niestety pojęcia, czy jest to zaufane, ja osobiście nigdy nie korzystałam z lotów promocyjnych poprzez inną stronę niż strona linii lotniczych.

Odpowiedz
avatar

Dla vegowców na pewno się coś znajdzie :-) tylko trzeba zwracać uwagę na kwestię ryby, bo dla większości Japończyków ryba to nie mięso, choć znam i takich, którzy nie jedzą nic, co ma oczy, w tym i ryb :-)

Odpowiedz
avatar

Drogi Anonimie, w poradniku powyżej mniej więcej podaję orientacyjną cenę. Jeżeli planujesz dużo zwiedzać, musisz się liczyć z dużymi kosztami, ponieważ transport w tym kraju jest drogi. Nie polecam bukowania hotelu z jedzeniem, bo na każdym rogu jest fajna knajpka z dobrym i tanim jedzeniem :-) Pozdrawiam!

Odpowiedz
avatar

Witam serdecznie
W marcu wyjeżdzam z osobą towarzyszącą do Japonii na dwa tygodnie. Bilet i hotele mamy już opłacone.
1.Ile pieniędzy powinniśmy ze sobą zabrać? Z poprzednich komentarzy wnioskuję, że najlepiej kupić też na wyjazd JR Passa.
2. Czy miałaś okazję podczas swoich wielu odwiedzin w Japonii trafić na moment kwitnięcia wiśni?
3. Pierwszy tydzień chcemy spędzić w Tokio (lądujemy na Naricie), a drugi w Kioto i stamtad jeździć na wycieczki do Nary, Osaki itd. Zostają nam dwa dni na powrót z Kioto do Tokio. Co polecasz zobaczyć w drodze na lotnisko (przez te dwa dni)?
4. Dziękuję za twoją cierpliwość i wpisy, trochę mnie uspokoiły i dużo się z nich dowiedziałam. Muszę jednak przyznać, że jestem pełna obaw, ponieważ ryb i ryżu unikam jak ognia :P

Odpowiedz
avatar

Witam serdecznie.
We wrześniu (15go) wybieram się z rodziną (4 osoby) do Japonii. Przylatuję i wylatuję z TOKYO.
W Tokyo chcę pobyć 4 dni, chcę też kupić JR Pass na 7 dni.
Chcę na pewno wejść na Fuji.
Zastanawiam się czy nie polecieć na kilka dni (3-4) na Okinawę.
Ogólnie nastawiam się na intensywne zwiedzanie.
Proszę o pomoc w dobraniu trasy i miejsc.
Mirek

Odpowiedz
avatar

Bardzo Cię przepraszam, że nie zdążyłam udzielić Ci odpowiedzi :( Przez cały miesiąc praktycznie byłam niedostępna...

Odpowiedz
avatar

Okinawa to świetny wybór, ale we wrześniu jest jedno "ale" - tajfuny, które mogą uniemożliwić lot. My trafiliśmy w październiku na końcówkę sezonu tajfunowego i do samego wylotu nie wiedzieliśmy, czy w ogóle będziemy mogli lecieć, bo wszystkie loty na Okinawę były odwołane. Ostatecznie się udało, ale była to kwestia szczęścia.

Jeżeli będziesz mieć JR Pass to polecam wybrać się w dalsze strony shinkansenem. Jeżeli to wyjazd rodzinny polecam Hiroszimę i muzeum bomby atomowej, na pewno Miyajimę, która jest obok. W Kioto i Narze też warto spędzić kilka dni. Może zamek Himeji, który niedawno odsłonili. Zależy czy interesują Was cuda przyrody, czy zabytki (zwykle da się to pogodzić).

Wejście na pieszo na Fuji to poważna wyprawa raczej wymagająca kondycji i odpowiedniego sprzętu (przynajmniej dobrych butów i kurtki).

W razie jakichkolwiek innych pytań, proszę o maila :-)

Odpowiedz
avatar

hej

czy kupując na 14 dni JR pass będzimy mogli jechać shinkansenem z Osaki do Hiroszimy i z Hiroszimy do Tokio ??

Odpowiedz
avatar

Bez problemu :-) Nawet i na Hokkaido możesz dojechać. Jedyne co to trzeba sprawdzić, który tym pociągów nie obejmuje. O ile pamiętam - nie pojedziesz nozomi. Na stronie powinny być informacje. Pozdrowienia!

Odpowiedz
avatar

Czesc,
Wybieramy sie na 2tyg do Japoni. Trasa Tokio-Kyoto-Osaka-Okinawa-Osaka. Czy w tych miastach bez problemu mozna wyplacac gotowke z bankomatow? Karta visa? Czy lepiej uzbroic sie w gotowke juz w Polsce?
Pozdrawiam,
M

Odpowiedz
avatar

Polecam dokładnie przeczytać, to co jest napisane u góry: "W Japonii nie we wszystkich miejscach możemy płacić kartą. Natomiast nie ma problemu przy wypłacaniu z bankomatu. Niestety tracimy na kursie, ponieważ polski złoty jest wymieniany na euro i z euro wymieniany na jen, chyba że korzystamy z konta walutowego. W związku z tym lepiej jest mieć przy sobie gotówkę, a z bankomatu korzystać jak najrzadziej." :-) Pozdrowienia!

Odpowiedz
avatar

Cześć! Sama co prawda nie jadę do Japonii, ale mam możliwość poproszenia kogoś o przywiezienie pamiątek. Jestem pasjonatką kuchni japońskiej, ale wiadomo że nie wszystko można u nas kupić, stąd pytanie- czy jest możliwość przywiezienia ze sobą warzyw? Zdaję sobie sprawę że owoce i mięso jest zabronione, ale chciałabym dowiedzieć się jak to jest na przykład z przywiezieniem do Polski przypraw, mitsuby, nori, świeżych shitake, czy marynowanych umeboshi. Możemy wnieść takie "pamiątki" do samolotu?

Odpowiedz
avatar

Dziękuję Ci bardzo za pytanie! :-) Zabroniony jest generalnie przywóz produktów "podejrzanych" do Japonii, ponieważ to jest wyspa, a w drugą stronę martwić się trzeba będzie dopiero na naszym europejskim lotnisku.

Nie ma natomiast żadnych ograniczeń odnośnie warzyw i owoców - ograniczenia dotyczą produktów mlecznych i mięsnych. Ja co roku przywożę stosy sosów w butelkach (polecam yuzu ponzu oraz aojiso), umeboshi, przyprawy w proszku i nori również. Część z nich wysyłamy też w paczkach. Proponuję zaznajomić się z przepisami dotyczącymi żywności na tej stronie: http://www.lot.com/pl/pl/przewoz-zywnosci
Natomiast niczego zakazującego przewodu warzyw "gotowych" (nie nasion) nie znalazłam. :-)

Pozdrowienia! :-)

Odpowiedz
avatar

Jejku, dzięki, to na prawdę świetna wiadomość! :D

Odpowiedz
avatar

:D ! Fajnie, że mogłam Ci pomóc. Więc zamów tyle kilo warzyw, ile tylko zmieści walizka :D

Odpowiedz
avatar

Witam
Na Japan Rail Pass niebędziesz mógł podróżować Nozomi i Mizuho ( nazwy pociągów shinkansenow)

Pzd
KK

Odpowiedz
avatar

Witam
Jedna uwaga - warto mając JR Pass na miejscu zaopatrzyć się w miejscówki które dla posiadaczy JR Pass są darmowe. Można podróżować bez miejscowek ale nie we wszystkich shinkansenach są wagony bez rezerwacji. W biurach JR zaoptarzcie się w rozkłady jazdy shinkansenow ułatwiają planowanie podróży :) i nie ma wtedy nerwówki. A jak będziesz w Hiroszimie to koniecznie poplyn promem JR ( dla posiadaczy Jr pass za darmo prom) na Miyajime. Koszt dojazdu tramwajem z parku pokoju na przystan promowa 220 jenów.
My za 3 dni wracamy - będąc tym razem 17 dni Jr Pass wykorzystaliśmy na maksa. Zaoszczedzilismy około 300 000 jenów w przeliczeniu gdybyśmy tu na miejscu kupowalo bilety na shinkansena na dwie osoby.
Pzd
KK

Odpowiedz
avatar

Witam

Proszę o podpowiedź jak najlepiej i w miarę tanio dostać się z Tokio na Hokkaido ?

Odpowiedz
avatar

Jeżeli nie będziesz mieć Japan Rail Pass, która uprawnia do nieograniczonego podróżowania wybranymi pociągami, to pozostaje tylko samolot. Polecam poczytać mój post o tanich liniach lotniczych:
http://podrozejaponia.blogspot.com/2014/06/tanie-latanie-po-japonii.html
Pozdrowienia :-)

Odpowiedz
avatar

Dziękuję za odpowiedź.
Czyli rozumiem, że można dostać się koleją np. do Sapporo ?
Będę miała Japan Rail Pass.

Odpowiedz
avatar

Witam,
chciałbym się zapytać czy 4tysiące złotych wystarczy na 8-9dni pobytu w Japonii?
Planuję zwiedzać Tokio i dodatkowo chcę zrobić jednodniowy wypad do Yokohamy. Kwota wyżej wymieniona nie obejmuje noclegu i przelotów. Czyli w jej skład wchodzi jedzenie,zwiedzanie,transport po mieście i pamiątki.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam,
Patryk

Odpowiedz
avatar

Myślę, że nawet jeszcze zostanie :-) Ale jestem zwolenniczką posiadania większej gotówki, na wszelki wypadek. :-) Pozdrowienia!

Odpowiedz
avatar

Bez najmniejszego problemu można dojechać z Tokio do Sapporo z JR Pass :-)

Odpowiedz
avatar

Jak na mój gust polecał bym choć troszke poznać język żebyś mogła sie dogadać wraze jakiś wypadków ze sie zgubisz czy coś :P a Google tłumacz może też pomóc xD ale raczej nic ci nie grozi :) Pozdrawiam Issey

Odpowiedz
avatar

Witam!
Wybieramy sie na 6 dni do Tokyo 18 sierpien do 24 sierpien 2015 - czyli taka mini podroz - czasu z malo aby zwiedzic wszystko - ba! nawet polowe... nie lubimy duzych miast - myslimy wiec o odskoczni do Kyoto, Nara, Miyajima... Pytania: czy warto kupowac JR pass na 7 dni? co warto zwiedzic w tak krotkim czasie? w Tokyo?, w Kyoto? gdzie najbardziej strategiczne miejsce bedzie do zabukowanie hotelu/ hostelu w Tokyo? (to bedzie nasza baza wypadowa...) Pozdrawiam fattybumba@yahoo.com

Odpowiedz
avatar

Witam Podróże Japonia,
Czy to prawda że polskie polisy ubezpieczeniowe nie są honorowane w Japonii? Zatem gdzie się ubezpieczyć na czas wyjazdu od NNW,KL,OC? Pozdrawiam Kasia

Odpowiedz
avatar

zapomniałam napisać adres mailowy: zogika@wp.pl Pozdrawiam Kasia

Odpowiedz
avatar

Szczerze powiem nic mi o tym nie wiadomo. Jeżeli umowa na ubezpieczenie obejmuję Japonię, to oznacza, że nie mogą nie być honorowane. Trzeba po prostu dokładnie zapoznać się z polisą. I można wykupić ubezpieczenia na pojedyncze kraje jak np. Japonia. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma to w swojej ofercie. Na co uczulam - na rodzaj ubezpieczenia. Jeżeli zamierzamy brać udział w spływach kajakowych po rzekach japońskich - musimy mieć ubezpieczenie od sportów ekstremalnych, jeżeli chcemy czy musimy iść do dentysty czy ginekologa, zwykle wymagane jest dodatkowe ubezpieczenie. Być może polisa Allianz czy PZU takie opcje przewiduje w ramach podstawowego ubezpieczenia. Ja mam ubezpieczenie Allianza na cały świat.

Odpowiedz
avatar

Witam,
Mam pytanie odnośnie bankomatów ATM. Z tego co wyczytałem, najlepszą walutą do wzięcia ze sobą na podróż jest euro (w przypadku, gdy chcemy wybierać pieniądze z bankomatów i chcemy uniknąć wielu przewalutowań). Z tego co ostatnio znalazłem na internecie oraz z informacji udzielonych przez pracownika w oddziale banku, przy wybieraniu pieniędzy kartą MasterCard następuje jedno przewalutowanie z dolarów na jeny (ponieważ MasterCard tak rozlicza waluty w krajach spoza Schengen). W przypadku posiadania konta walutowego w dolarach oraz wybierając pieniądze z bankomatu ATM w sieciówkach 7eleven, nastąpi przewalutowanie bezpośrednio na jeny, czy będzie to szło okrężną drogą z dodatkowym przewalutowaniem na euro?

PS: Gratuluję świetnego bloga! Znajduję na nim wiele rzeczy, które mnie inspirują przed moim wylotem do Japonii ;) Osobiście dodałbym jeszcze we wpisie airbnb.com jako alternatywę dla tańszych noclegów w Japonii :)

Pozdrawiam!
Damian

Odpowiedz
avatar

Szczerze powiem, że aż tak dokładnymi informacjami nie dysponuję. Jestem przeciwniczką wypłacania z bankomatu, bo musiałam to zrobić raz i był to duży bezsensowny koszt. Być może związany z moim bankiem.
Poza tym 7eleven jest w bardzo wielu miejscach, ale też nie wszędzie, bo czasami są to inne sieciówki. Jeżeli ten konkretny bankomat znajduje się tylko w 7eleven, to czasami możesz zostać na lodzie. 7eleven to amerykańska firma, więc na logikę przewalutowania na euro już być nie powinno, jeśli konto jest w dolarach, a nie na przykład w takiej egzotycznej walucie jak PLN. Nikt w banku nie umie odpowiedzieć na to pytanie, jak to w rzeczywistości wygląda?

Ja osobiście nadal będę proponować gotówkę i tylko gotówkę. Teraz jest niski kurs jena :-) można zaopatrzyć się wcześniej.

Dzięki za miłe słowa :-) airbnb to odpowiednik couch surfingu, prawda? Dlatego skoro sama z tego nie skorzystam, innym polecać nie mogę :-) taka forma podróżowania w naszym przypadku nie działa :-)

Jeśli masz jakieś pytania jeszcze, bardzo chętnie odpowiem!

Odpowiedz
avatar

Proszę o rade jak najlepiej dostać się do Kurume.

Odpowiedz
avatar

Brakuje mi informacji - skąd dostać się do Kurume, czy z Tokio, czy z Osaki, czy skąd? Wszystkie informacje o najszybszych trasach można sprawdzić na stronie HyperDia. Polecam zapoznać się z tym artykułem: http://podrozejaponia.blogspot.com/2015/06/poradnik-podrozowanie-po-japonii-i-atwe.html

Najłatwiej - częściowo pociągiem i częściowo samolotem :-)

Odpowiedz
avatar

Wyjeżdżając ma się lepszą widoczność, na nadjeżdzające pojazdy i przechodniów. Bezpieczeństwo. Zasada obowiązuje nie tylko w Japonii.

Odpowiedz
avatar

Cześć :D To może ja także dołączę się do pytań o ilość gotówki jaką warto wziąć ze sobą bo cały czas obawiam się, że mi zbraknie xD Lecę do Japonii po raz pierwszy na okres 18dni. Bilety lotnicze mam już kupione, a nocleg w Osace zapewniony. Kupiłam także lot na Okinawę i hotel tam na 3dni za 1600zł. Będę podróżowała jeszcze z Osaki do Kioto i Nary, ale koszta transporu także odpadają. Jedynie nocleg w Kioto biorę pod uwagę. W Osace na pewno pójdę do parku rozrywki. Myślałam nad wzięciem 5400zł już po odjęciu tych 1600zł o których wspomniałam (czyli łącznie biorę 7000zł). Czy to mi wystarczy spokojnie na wyżywienie i ciekawsze atrakcje, a także jakieś pamiątki?

Odpowiedz
avatar

Wydaje mi się, że jeszcze będziesz mieć naddatek. :-) Jak jechałam na miesiąc i dużo podróżowałam pomiędzy miejscami i też musieliśmy spać w hostelach, hotelach [chociaż nie cały czas, bo też mieliśmy noclegi darmowe], też jedliśmy [i to dużo] braliśmy łącznie 8 tysięcy i spokojnie wystarczyło. Zrób sobie rezerwę na koncie na wszelki wypadek [ale raczej będzie to dotyczyć niezwykle pięknej pamiątki, którą po prostu MUSISZ mieć], w razie czego wypłacisz w bankomacie [czynnym do 22:00]. Pozdrowienia! Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, to śmiało.

Odpowiedz
avatar

Dzień dobry,
chciałbym się zapytać gdzie najlepiej byłoby się zaopatrzyć w Polsce w jeny?
Inną kwestią która mnie nurtuje jest fakt,czy kwota 3tys złotych będzie wystarczajaca na 9dni pobytu w Tokio. Kwota ta obejmowałaby transport po mieście,wyżywienie,atrakcje i małe pamiątki.
Pozdrawiam,
Patryk

Odpowiedz
avatar

Hej :) jakie linie lotnicze polecasz ( jakieś tanie )? Polecasz może Qatar Airways? Zamierzam wziasc ze sobą bagaż podręczny i jeden rejestrowany.

Odpowiedz
avatar

Myślę, że 3 tysiące na własne wydatki spokojnie wystarczy, nawet powinno trochę zostać :-)

Odpowiedz
avatar

Qatar Airways polecam na pewno, bo to jedne z najlepszych linii lotniczych na świecie, ale czy są najtańsze to nie wiem. Najtańszy lot będzie z Aerofłotem :-) Ja osobiście tej linii nie wypróbowałam i chyba nie wypróbuję, bo targają mną uprzedzenia - niesłusznie, bo bardzo wiele osób lata Aerofłotem i jest zadowolona :-) Najlepiej czekać na promocje :-)

Odpowiedz
avatar

Dziękuje za odpowiedź ;) patrzyłam szczególnie żeby nie przeplacac za bagaze a twoja odpowiedź jak i cały blog bardzo mi pomogły :D jeszcze raz wielkie dzieki ;)

Odpowiedz
avatar

Ahh! Proszę odpisz tutaj, mam takie same pytania!
pozdrawiam, Patrycja!

Odpowiedz
avatar

Witaj, mam prośbę pytanie, wylatuję w lutym teraz, Lotem:), proszę doradż, gdzie się ubezpieczyć najlepiej i najpraktyczniej? Bo czytam że nie uznają niektórych Polskich ubezpieczalni. Poza tym czy się poruszać po samym Tokio? Czy np. sa jednorazowe bilety na metro? Albo całodniowe? Albo takie które na które się nabija kwotę i do jej wyczerpania? Gdzie się stołować w Tokio? Jakaś nazwa barów? I co możesz polecić do zwiedzenia? Acha i gdzie się załątwia zgodę i dostaje termin na skytree? Z góty dziękuję. Waldi

Odpowiedz
avatar

Przepraszam za błędy. Waldi

Odpowiedz
avatar

Jak zawsze nie zdążyłam odpowiedzieć! :-(

Na przyszłość dla innych - proponuję ubezpieczenie Allianza (niemieckie firmy mają powodzenie na świecie), są jednorazowe bilety na metro i całodniowe również. O kwocie do wyczerpania niestety nie wiem, bo sama z tego nie korzystałam.

Na temat Tokio wiem niewiele, bo tam nie byłam, dlatego wolałabym uniknąć przekłamań w tym temacie.

Odpowiedz
avatar

Witam, mam pytanie co można robić, zwiedzić w japonii... w połowie czerwca..
Nawalilam z biletami, była okazja kupna biletów do Japonii na 15-30.06 ale skapałam się za późno ze wtedy jest pora deszczowa.. Czy serio tam jest ciągle deszczowo, zero słońca? - załamałam się, że cały wyjazd pójdzie na narne co najlepsze z koleżankami planujemy podróżować głównie na stopa... będzie wesoło ... :/. niestety inny termin nie pasował.

Odpowiedz
avatar

Aż tak źle to mam nadzieję, że nie będzie :-) Jasne to już czas, kiedy zaczyna się pora deszczowa, więc trzeba mieć ze sobą pelerynę, ale to nie oznacza, że pada od rana do nocy. Głowa do góry!

Odpowiedz
avatar

Dziękuje za odpowiedz ;) mam nadzieje, że słońce będzie przychylne i nie zawiedzie ;)

Odpowiedz
avatar

Dla przyjeżdżających do Tokio na kilka dni (np. w ramach przedłużonego wyjazdu służbowego lub kolejnego etapu "po Japonii") polecam wizytę w Niko, 2 godziny pociągiem z Tokio. To znane buddystom, stare centrum religijne na granicy parku narodowego, u stóp wygasłego wulkanu. Pięknie w październiku. Świątynie leżą wśród ogromnych drzew (prawie jak sekwoje); wstęp do różnych obiektów waha się w zależności od przypadku - średnio kilkaset Y. Na same świątynie wystarczy jeden dzień (wczesny wyjazd z Tokio i późny powrót). Można pojechać na dwa dni i wtedy polecam całodniową wycieczkę w góry nad pobliskie jezioro Chuzenji, również największy bodajże wodospad Japonii - Kegon. Piękny rezerwat leśny wokół jeziora, z małpami; dla dobrego piechura 7 godzin. Bilet na autobus nad jezioro kupujemy w kasie na dworcu kolejowym - u kierowcy nie udało mi się. Najpóźniej wieczorem można coś zjeść przy dworcu autobusowym - gorące, sycące kulki ryżowe z mięsem. Na dworcu kolejowym są schowki na bagaż (cena niska, choć dokładnej nie pamiętam). Miejsca noclegowe rezerwować z wyprzedzeniem. Ja mieszkałem kilka km. poza miasteczkiem, dojeżdżałem tam taxi (1800 Y kurs), do miasteczka dowoziła mnie z rana gościnna gospodyni.

Odpowiedz
avatar

Witam.
Chciałabym spędzić ok. 7 dni w okolicach Osaki.
Zastanawiam się, czy dobrą alternatywą dla drogiego JRP nie będzie Kintetsu rail pass.
Widzę, ze pięciodniowy bilet kosztuje 3800 JPY i można się dzięki niemu poruszać pomiędzy miastami które mnie interesują czyli: Osaka, Nara, Kioto i Nagoya - ale czy to na pewno dobry pomysł?
Ktoś korzystał z Kintetsu rail pass? Mogę prosić o opinie/porady?

Odpowiedz
avatar

Nie ma problemu z Kintetsu rail, jeśli sobie dokładnie zaplanujesz logistykę. Tych pociągów jest na pewno mniej niż JR (jeżdżą też czasem z innych stacji), więc trzeba dokładnie sprawdzić, jak kursują. Wymagane są też przesiadki (ale to wbrew pozorom nie jest wielki problem). Przy sprawdzaniu rozkładu poprzez HyperDia trzeba pamiętać o odznaczeniu "Japan Railway(JR)". Wtedy pojawi się większość opcji operowanych przez Kintetsu. Myślę, że za tę cenę warto się parę razy poprzesiadać, bo 250 euro kontra 3800 jenów, to spora różnica, którą można w Japonii spożytkować :-)

Odpowiedz
avatar

Dziękuję za pomoc :)

Odpowiedz
avatar

Świetny wpis!
Ja kocham Indie, a szczególnie ich świetne szkoły Jogi :)

Odpowiedz
avatar

Niedawno dowiedziałem się, że jest możliwość wyjechania na rok do pracy do Japonii na work&travel. Trzeba tylko nauczyć się podstaw japońskiego, a z tym może być ciężko

Odpowiedz
avatar

Tak to prawda - Japonia (tropem Australii) otworzyła tzw. working holidays, czyli roczną wizę pracowniczą. Polecam kursy online przez skype ze szkołami języka japońskiego, jeśli nie jesteś z dużego miasta :-)

Odpowiedz
avatar

Na taką podróż trzeba się obowiązkowo ubezpieczyć, nie mam wątpliwości. Jakiegoś szczególnego ubezpieczyciela polecacie?

Odpowiedz
avatar

czy ktoś wie jak zarezerwować biletu do Kawachi Fuji Garden? Planuję być tam ok.9-10 maja, a yo chyba szczyt sezonu i boję się, że nie wejdę jak pojadę tam bezpośrednio, a nie planuję zostać w Kitakyushu na noc tylko jechać dalej do Hirorszimy

Odpowiedz
avatar

Hm, długo nikogo tu nie było :) Zamierzamy zrobić sobie objazdówkę w listopadzie, ale nigdzie nie znalazłam informacji o planach miast, na przykład takich, jakie można dostać w Europie w punktach IT, z zaznaczonymi "must to see". Czy w japońskich miastach również rozdają takie plany?
No i jeszce jedno : gdzie konrtetnie kupuje się karty sim z internetem, bo z tego co czytam, to google maps uratowały niejednego blogera :D
Pozdrawiam

Odpowiedz
avatar

Cześć, świetny blog! Chętnie dowiem się więcej o Japonii i podróżowaniu :) A propos wyjazdu do Japonii - czy są tam kleszcze? Naczytałam się ostatnio dużo o nich na http://boreliozaonline.pl/blog/ i panicznie się ich boję.
Z góry dziękuję za odpowiedź :)

Odpowiedz
avatar

Bardzo edukujący wpis. Z chęcią przeczytałam. Dzięki!

Odpowiedz
avatar

cześć
Jestem vivian Regobert
opublikuj ten komentarz dla tych, którzy mają HIV i potrzebują lekarstwa
Dr Muli Jonathan Ziołowa kuracja jest w 100% Gwarantuje, że leczy cię HIV.
Może leczyć wszelkie choroby.
Moja HUSBANDKA i ja HIV od ponad 9 lat.
Byłem tak chory, a moje wirusowe obciążenie wyniosło> 225 000 kopii / ml
Widziałem post o dr Muli Jonathan online, w jaki sposób wyleczył tylu ludzi i jak bardzo pomógł on wielu osobom online
więc skontaktowałem się z nim i wyjaśniłem mu moją sytuację
Obiecał mi wysłać ziołową medycynę i po 4 dniach dostałem lekarstwa ziołowe
Mój HUSBAND i ja używaliśmy lekarstwa ziołowego przez 10 dni i pojechaliśmy na ponowny test
Teraz jesteśmy HIV NEGATYWNE
Dziękuję Dr Muli Jonathan za przywrócenie pokoju moim rodzinie
dzielę się tym zeznaniem, ponieważ obiecałem dr Muli Jonatana, że ​​będę świadkiem po tym, jak zostałam wyleczony.
Możesz dotrzeć do Dr Muli Jonathan poprzez:
mulijonathanherbal@gmail.com
Zadzwoń / Whatsapp: +2349038544302

Odpowiedz
avatar

Taki wyjazd dopiero w moich planach, ale fajnie poczytać relację kogoś kto już tam był i wie co i jak.

Odpowiedz
avatar

Kilka spostrzeżeń czysto subiektywnych z mojej strony o Japonii:
http://www.gdziesdaleko.pl/category/nippon-na-krancach-azji/

Odpowiedz
avatar

Bardzo marzę o japonia wycieczki są strasznie drogie, Ale doznania niesamowite

Odpowiedz
avatar

Pozytywna strona i zapraszam do śledzenia mojego kanału na YT JapolTV https://www.youtube.com/results?search_query=japoltv Dobry sposób żeby być na bieżąco jest subskrybowanie tego kanału na YT, wówczas będziecie mieli zawsze info o świeżych materiałach. Pozdrawiam :)

Odpowiedz
avatar

Skup aut Warszawa to miejsce, które idealnie sprawdzi się w przypadku osób chcących sprawnie sprzedać samochód. Są to kompleksowe usługi gwarantujące satysfakcjonującą transakcję.
skup aut warszawa

Odpowiedz
avatar

Hej! Super wpis! Ja od zawsze chciałem własnie tam jechać, ale zanim jeszcze chciałem to zacząłem się zastanawiać jak tanio podróżować po Japonii i wgl jak tanio można tam wyjechać..

Odpowiedz
avatar

Super wpis, spora dawka przydatnej wiedzy w jednym miejscu, dzięki

Odpowiedz
avatar

Polecam www.albar.krakow.pl - nauczyłem się dobrze jeździć samochodem, a co ważniejsze bez trudu zdałem egzamin.

Odpowiedz
avatar

Ile dokładnie kosztował cię ten wyjazd do Japonii? Uwielbiam wszelkie kraje Azjatyckie, tylko nie wiem jak wygląda to cenowo w Kraju Kwitnącej Wiśni. Będę wdzięczny za radę :)

Odpowiedz
Ten komentarz został usunięty przez autora. - Hapus
avatar

Piękny kraj w tym roku postanowiłem sobie odwiedzić Azję i udało mi się już, dzięki pożyczce z https://taktofinanse.pl/Internetowa-pozyczka-gotowkowa-juz-od-18-lat-Sprawdz-kalkulator-online odwiedzić Kazachstan i Mongolię. W przyszłym spróbuję polecić właśnie do Japonii

Odpowiedz
avatar

Odwiedziłam Japonię dwa lata temu i było to niesamowite przeżycie, była mi na ten wyjazd potrzebna szybka pożyczka przez internet gdyż taki wyjazd to kosztowna sprawa. Tokio to piękne miasto, stolica kraju w końcu jednak życie tam jest bardzo drogie.

Odpowiedz
avatar

Najpierw to najlepiej podszkolić i angielskii japoński w jakiejś szkole, tak zrobiła moja przyjaciółka za nim wyjechała, chociała chyba do toddler british centre intensywnie przez rok, co drugi dzień miała jakiś język - serio i wyjechała

Odpowiedz
avatar

Jestem pod wrażeniem. Świetny artykuł.

Odpowiedz
avatar

Wiele osób marzy o wyjeździe do Japonii, jednak nie wie jak się do niego przygotować. Artykuł na pewno dostarczy bardzo wiele przydatnych wskazówek.

Odpowiedz
avatar

Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

Odpowiedz


WSZYSTKIE KOMENTARZE O CHARAKTERZE REKLAMOWYM BĘDĄ KASOWANE.