JLPT. Jakie podręczniki kupić do egzaminu N3?


Mam coraz większe zastrzeżenia, co do idei egzaminu JLPT, ale właśnie stoję przed hamletowskich wyborem, czy zapisać się, czy się nie zapisać na N3. Wszyscy wokół zachęcają mnie, ale ja się trochę obawiam, ponieważ mam nawał pracy, a w niedługiej przyszłość może on nabrać formy lawiny. Stąd też na japoński czasu zostaje mi niewiele, ale przynajmniej zaczęłam, bo od pół roku motywacja mnie zupełnie opuściła. Poza tym N3 to już nie przelewki i mam tego pełną świadomość. I w związku z tym chciałabym polecić wszystkim zdającym materiały pod kątem poziomu N3. Proponuję cztery książki, które aktualnie posiadam: 

1. N3 読む 文章の文法・読解  
Książka przeznaczona do nauki sprawności czytania ze zrozumieniem oraz słownictwa. Główny nacisk położony jest na budowanie zdań w sposób zbliżony do naturalnego, czyli składnia japońska na przykładzie tekstów.Mamy ćwiczenia gramatyczne, czyli "wstaw odpowiedni wyraz/partykułę itp. Mamy różne, różniste teksty z pytaniami sprawdzającymi oraz odpowiedziami z objaśnieniem szczegółowym - również po angielsku. Dodatkowym atutem są zdania przykładowe oraz słowniczek do czytanki.

Cena od 1700¥ na Amazonie

2. N3 日本語能力試験  
Pod względem słownictwa podręcznik bardziej wyrafinowany niż poprzedni. Podzielony na trzy części: pierwsza to "Lekcje podstawowe". Tutaj znajdziemy np. plakaty reklamowe, informacyjne, teksty, do których zostały napisane pytania odnoszące się do wybranych kluczowych słów pojawiających się w tekście. Odpowiedzi opatrzone są ok. dwustronicowym komentarzem. 
W części drugiej mamy zastosowanie wiedzy w praktyce, czyli "lekcje praktyczne".
A w części trzeciej przykładowy zadania testowe.

Cena ok. 1200 ¥ na Amazonie

 
3.本語能力試験N2/N3語彙対策標準テキスト

 Książka na pograniczu N2/N3, czyli podejrzewam, że trzeba to wszystko umieć, aby rzeczywiście sensownie N3 zdać. Ksiązka zawiera bardzo obszerne ćwiczenia leksykalne dla wymagających studentów.
Do tej serii zalicza się również gramatyka, która ma kolor pomarańczowy.

Cena ok. 1500¥ na Amazonie
 

4. Nihongo Nōryoku Shiken N3 część I. Teksty i kanji.

Oraz propozycja rodzima - pierwsza część dwutomowego podręcznika wydanego przez wydawnictwo Matsumi autorstwa dr Moniki Szyszki.
Cena: 68 zł
W podręczniku można znaleźć:
- 413 znaków kanji (nowych i niektórych powtórzonych z podręcznika N4)
- teksty z wykorzystaniem znaków kanji wymaganych na poziom N3
- ćwiczenia utrwalające wymagane znaki kanji
- objaśnienia słówek
- tabele (m.in. zestawienie kanji wg czytań sino-japońskich, japońskie miary i wagi, zestawienie znaków kanji używanych do zapisu nazw państw i kontynentów)
- słownik japońsko-polski ze słówkami, które zostały użyte w podręczniku oraz wymaganymi na N3
- klucz do ćwiczeń. 

Następny post
« Prev Post
Starszy post
Następny Post »
8 Komentarzy
avatar

Wow, are you studying for N3 now?? Sweet! :D I want to take N3 too, but I haven't studied recently ;__;

Odpowiedz
avatar

dzieki za ten wpis. moj japonski tez pozostaje w tyle ale sie nie poddaje. zerkalam juz na materialy do n3 ale nie moglam do konca sie zdecydowac. pozycja matsumi jak i ta z pogranicza n2/n3 sa mi znane. boje sie zdawac w tym roku w grudniu, myslalam bardziej o czerwcu w przyszlym roku, ale z drugiej strony odkladanie niczego nie zalatwi.

Odpowiedz
avatar

I will see how the things will be going. If i get a second job, I won't have time to study. But if not - then I will try at least. So maybe you also should try - to see how the test looks like. :D

Odpowiedz
avatar

spokojnie do grudnia dasz radę osiem razy! Jak dla mnie to nawet samo zobaczenie jak ten test wygląda jest ważne, bo potem można się ewentualnie lepiej przygotować.
No ale jeśli dostanę drugą pracę, to generalnie nie ma możliwości, żebym się uczyła. Wtedy podejdę do egzaminu w grudniu. Jak coś jeszcze znajdę do N3, to podeślę. Akurat te książki mam w domu, więc wiem jak wyglądają i co w nich jest.

Odpowiedz
avatar

Ja nie do końca na temat, bo dopiero zapisałem się na egzamin N5 :-)

Jakie poleciła byś książeczki do czytania, do nauki kanji? Pisałaś kiedyś, że Totokon, ale dostępny jest tylko na amazon.jp :-( Może są też jakieś fajne dostępne na amazon.co.uk (darmowa przesyłka) albo amazon.com?

Odpowiedz
avatar

Wygląda na to, że nie można kupić japońskiego Tokotona przez amazon.co.uk czy com. Przynajmniej sprawdzałam i nic mi nie wyskakiwało.
Jeśli chodzi o kanji - ja polecam najbardziej:
"Kanji. Look and learn" z wydawnictwa Genki. Zawiera 512 znaków kanji ze śmiesznymi obrazkami, które mają ułatwić zapamiętywanie i zdaniem przykładowego użycia, które ma odnosić się do obrazka. Są też do tego ćwiczenia.
Każdy znak jest rozpisany na kreski, podane są wszystkie czytania i złożenia. Tak na od N5 do N3 :-)
Ewentualnie jeśli chodzi o czytanki-książeczki, to jeszcze mam kilka dostępnych na sprzedaż - do sprawdzenia w kategorii "zakupy".

Ps. Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, to proszę o wysłanie e-maila na adres podrozejaponia@gmail.com

Odpowiedz
avatar

Dziękuję za szybką odpowiedź :-) Do samych znaków kanji mam materiały. Potrzebuję teraz ćwiczeń i czytanek - na przykładach uczę się szybciej. Więc już pędzę do działu "zakupy" ;-)

Odpowiedz
avatar

a może polecisz podręcznik do N4? :)

Odpowiedz


WSZYSTKIE KOMENTARZE O CHARAKTERZE REKLAMOWYM BĘDĄ KASOWANE.