Poradnik. Podróż do Japonii - kiedy jechać?


Wychodząc naprzeciw pytaniom lub twierdzeniom typu "Kiedy jest najlepszy czas na odwiedzenie Japonii?", "Jadę latem, boję się." lub "Podróżuję po Azji Południowo-Wschodniej gadanie o upale latem to przesada!", postanowiłam przygotować post poświęcony w całości pogodzie w Kraju Kwitnącej Wiśni i najlepszych sezonów na zwiedzanie. Dla porządku przywołam kilka geograficznych, meteorologicznych i kalendarzowych faktów.Japonia rozciąga się pomiędzy najbardziej wysuniętym na północ Przylądkiem Sōya, a położoną na Morzu Filipińskim bezludną wyspą Okinotorishimą należącą administracyjnie do Tokio. Rozciąga się między 20° a 45°, daje to prawie 3000 km i różnego rodzaju strefy klimatyczne. I tak na północy spotkamy się z klimatem umiarkowanym, podzwrotnikowym, który "zaczyna się" od środkowej części głównej wyspy Honsiu i "kończy się" w okolicach południowej części Kiusiu i Sikoku, natomiast zwrotnikowy obejmuje południe Kiusiu i wyspy należące do Okinawy. Ponadto nie można zapomnieć o tym, że Japonię ze wszystkich stron otaczają wody, co tworzy morski klimat monsunowy, a to z kolei wpływa na sezonowość opadów deszczu i wiatry.

W Japonii poza Okinawą można mówić o podstawowym podziale na cztery pory roku - wiosna, lato, jesień, zima. Z czego każda ma swój specyficzny i niepowtarzalny charakter. Planując wypoczynek w Japonii, zwykle bierze się pod uwagę takie czynniki jak:

- średnia temperatura powietrza,
- ilość spodziewanych opadów,
- piękno krajobrazu danej pory roku,
- festiwale i święta zaplanowane na dany miesiąc.


WIOSNAPark Akashi wiosną, www.jalan.net/kankou/280000/280200/spt_28203ac2100119418/kuchikomi/

Miesiące wiosenne obejmują drugą połowę marca, kwiecień, maj oraz pierwszą połowę czerwca. Dla wielu jest to najpiękniejsza japońska pora roku, ponieważ to właśnie koniec marca i początek kwietnia to okres kwitnienia japońskich wiśni na głównej wyspie. W związku ze zróżnicowanym klimatem wiśnie można podziwiać od końca lutego na południu do maja na północy. Wtedy w całym kraju organizowane są liczne festiwale i słynne hanami, czyli "oglądanie kwiatów", z tej okazji okoliczne parki zmieniają się w miejsca na rodzinne pikniki. Mówi się, że najlepszym punktem widokowym na japońskie wiśnie jest góra Yoshino w prefekturze Nara, gdzie można podziwiać kilkadziesiąt tysięcy tych uroczych drzewek na różnych poziomach wysokości.

Wiosną trzeba wziąć pod uwagę to, że od końca kwietnia do początku maja rozpoczyna się tzn. Golden Week, czyli po japońsku ゴールデンウィーク, na który przypada siedem dni świąt państwowych i innych. Wtedy niemalże cała Japonia wyrusza na wakacje... Może się tak zdarzyć, że pociągi będą bardzo zatłoczone, autostrady zakorkowane, bilety lotnicze wykupione. Z tego względu polecam korzystać z najwcześniejszych możliwych połączeń, ale i to często nie pomaga.

Golden Week to okres od 29 kwietnia do 5 maja, chociaż zdarza się, że zaczyna się wcześniej i kończy później. W tym czasie obchodzi się: 


29 kwietnia - 昭和の日 - Dzień Ery Showa, są to urodziny cesarza Hirohito.
3 maja - 憲法記念日 - Konstytucję 3 Maja - Japończycy również obchodzą święto ogłoszenia konstytucji 3 Maja, tylko ich dokument pochodzi z 1947 roku.
4 maja - みどりの日 - Zielony Dzień - Mający upamiętniać wstąpienie obecnego cesarza Akihito na Chryzantemowy Tron, w ten dzień w parkach pojawiają się wystawy chryzantem.
5 maja - こどもの日 - Dzień Dziecka - w Japonii obchodzony 5. dnia 5. miesiąca roku księżycowego. Z tej okazji wiesza się papierowe karpie koi powiewające na wietrze.

Wybierając się do Japonii na wiosnę należy być przygotowanym na ciepłe i chłodniejsze dni. Nie trzeba zabierać grubych ubrań, ale cienka i najlepiej przeciwdeszczowa kurtka powinna znaleźć się w walizce.

Średnie temperatury na wiosnę:
(na podstawie: www.japan-guide.com/e/e2273.html)


marzec:
kwiecień:


maj:
LATO


Park Akashi latem, www.bimitankyu.blog80.fc2.com/blog-entry-927.html

Lato w pełnym znaczeniu tego słowa rozpoczyna się w połowie czerwca i trwa do początku września. W związku z tym, że jest to sezon urlopowy, lato to najczęściej wybierana pora roku na podróż do Japonii. Przy okazji - jest to najgorsza pora roku na zwiedzanie czy w ogóle chodzenie po mieście i przebywanie na zewnątrz. Lato to świetna pora roku do odwiedzenia Okinawy, wtedy ryzyko opadów jest tam najmniejsze, a słoneczną pogodę i cieplutkie morze mamy niemal zagwarantowane.

W momencie gdy temperatura powietrza przekracza 35 stopni Celsjusza (i nie ma to znaczenia czy w cieniu czy w słońcu, bo cień niewiele pomaga) spacerowanie na zewnątrz staje się realnie niebezpiecznie. Co roku kilkaset osób trafia z powodu udaru słonecznego do szpitala, wiele osób umiera. Jeżeli ktoś źle znosi upały powinien raczej zrezygnować z podróży w tym okresie. Natomiast pozostali powinni być odpowiednio przygotowani - mieć ze sobą nakrycie głowy, wodoodporny krem z filtrem, butelkę wody oraz parasol przeciwdeszczowy. Co jakiś czas proponuję też wchodzić do sklepu, aby się ochłodzić. W każdym zamkniętym pomieszczeniu działa klimatyzacja.

W lipcu (czasem już w czerwcu) nadchodzi pora deszczowa, dlatego obowiązkowym wyposażeniem jest parasolka lub peleryna. Deszcz potrafi zaskoczyć niemal znienacka i tworzyć niesamowitą ścianę wody. To pierwszy powód, dla którego krem z filtrem powinien być wodoodporny, drugim powodem jest bardzo wysoka wilgotność powietrza. I tę wilgotność odczuwa się inaczej niż wilgotność powietrza latem np. w Gdańsku czy na Helu. Skóra dosłownie staje się mokra od wszechobecnej wody i ma się wrażenie, że nie ma czym oddychać. Na pewno znośniej będzie na północy Japonii.

Kolejna rzecz to wszędobylskie komary, które tną niemiłosiernie, i drące się na drzewach cykady od ok. 5 rano. Ma to swój urok, ale ja wiem, że nigdy (o ile nie zajdzie taka konieczność) nie pojadę do Japonii latem.

Wynagrodzić upały mogą za to ciekawe wydarzenia i festiwale, które mają miejsce latem: 

7 lipca | 7 sierpnia - Festiwal Tanabata
17 lipca - Gion Matsuri w Kioto
25 lipca - Festiwal Tenjin w Osace
27 lipca - Festiwal Sumida w Tokio.

średnie temperatury w lecie:

czerwiec:lipiec:sierpień:JESIEŃ Park Akashi jesienią, www.kuwarega382.up.n.seesaa.net/kuwarega382/image/20121110E291A1.jpg?d=a41674868

Jesień to jedna z najpiękniejszych japońskich pór roku. Pogoda staje się znośna, a liście klonu japońskiego momiji zmieniają kolor na głęboki karmin... Jesień w Japonii rozpoczyna się w połowie września i trwa do połowy grudnia. We wrześniu problem stanowią nawiedzające Japonię liczne tajfuny, które mogą powodować utrudnienia w transporcie wodnym i lotniczym. W październiku wiatr uspokaja się, a liście zmieniają leniwie kolor. Najpiękniej natomiast jest w listopadzie, gdy krajobraz staje się cały czerwony, temperatura idealna i panuje pogodowy spokój.

Wybierając się do Japonii na jesień, należy być przygotowanym na ciepłe i chłodne dni. Nie trzeba zabierać dużej ilości grubych ubrań, chyba że zamierzamy zwiedzać północne regiony, ale na pewno trzeba mieć kurtkę i sweter - na wszelki wypadek.

Średnie temperatury jesienią:

wrzesień:


październik:


listopad:
ZIMAPark Akashi zimą, źródło: www.awardpress.jp/akashi/archives/1568

Zima w Japonii przypada od drugiej połowy grudnia do początku marca. Na Hokkaido trwa rzecz jasna trochę dłużej. Podobnie jak lato nie należy do najprzyjemniejszych pór roku Japonii. Dni są krótsze, choć nie aż tak bardzo jak w Polsce, temperatury ujemne, występują spore opady deszczu i śniegu (choć na Kansai jest ich relatywnie mniej), a delikwenta otacza zimno, które przenika niemal do kości (również ze względu na dużą wilgotność powietrza). Ciepło jest tylko na Okinawie, gdzie tak naprawdę nie występują pory roku.

Co można robić w Japonii zimą? Oprócz sportów zimowych, chętnie uprawianych, proponowałabym wybrać się na słynny Yuki Matsuri, czyli Festiwal Śniegu w Sapporo. W trakcie jego trwania powstaje w śniegowy Disneyland, a artyści tworzą potężne rzeźby ze śniegu w tym i kompleksy piramid, japońskie zamki, dinozaury wysokości drugiego piętra, katedry i wiele innych. To raj, nie tylko dla dzieci.

Zimą z pewnością nie można będzie narzekać na brak pięknych widoków, zwłaszcza jak wyjedzie się poza miasto. Szczyty gór pokryte białym śniegiem przywodzą na myśl baśniowe krainy elfów.

Średnie temperatury zimą:

grudzień:


styczeń:


luty: 
Podsumowując, niezależnie od pory roku w Japonii można się dobrze bawić. Osobiście latem w Japonii byłam tylko raz w 2010 roku, wtedy akurat nawiedziły nas rekordowe upały, a na dodatek NHK zajmowała się tylko statystykami śmierci w poszczególnych miastach. Z tego powodu mam małą traumę. Potem jeździliśmy już tylko na wiosnę lub na jesień i uważam, że to jest najlepszy czas na zwiedzanie i spacerowanie. Gdyby tak się zdarzyło, że musielibyśmy jechać latem, wtedy wsiadłabym od razu w samolot lecący na Okinawę, by kąpać się w lazurowej wodzie.


Pogoda to stan odczuwany subiektywnie, dlatego ten post należy traktować jako wskazówkę, radę, a nie jako jedyną słuszną informację, której trzeba się sztywno trzymać.
Następny post
« Prev Post
Starszy post
Następny Post »
53 Komentarzy
avatar

Bardzo ciekawy wpis ;) Chyba pierwszy poświęcony w całości tematyce pogody jaki widziałem.
Pozdrawiam.
PS.Wkradł ci się mały błąd. "Co można rodzić w Japonii zimą?"

Odpowiedz
avatar

Bardzo, bardzo się cieszę, że się przydał!

Oczywiście błąd już poprawiłam - bardzo dziękuję za czujność i uważne czytanie. Ja czasami niestety czytam, to co chcę przeczytać, a nie co rzeczywiście jest napisane ;-)

Odpowiedz
avatar

Czuję niedosyt o braku pór roku na Okinawie :)

Odpowiedz
avatar

Wielce przydatne. Dzięki za poświęcony czas.

Odpowiedz
avatar

bardzo pomocne! Dziękuję!

Odpowiedz
avatar

Bardzo dziękuję za tak wspaniały opis! Właśnie planuję wyjazd do Japonii i zastanawiałam się, kiedy pogoda jest najbardziej sprzyjająca :) Informacje zasięgnięte z tej strony bardzo ułatwiły mi wybór!

Odpowiedz
avatar

Jest mi z tego powodu bardzo miło :D !

Odpowiedz
avatar

Miłe słowa wynagradzają poświęcony czas :-)! Ja również dziękuję :-)

Odpowiedz
avatar

Super wpis! można się dowiedzieć wielu ciekawych rzecz spod ręki doświadczonej osoby, którą samą to wszystko przeżyła :D

Odpowiedz
avatar

Super wpis! można się dowiedzieć wielu ciekawych rzecz spod ręki doświadczonej osoby, którą samą to wszystko przeżyła :D

Odpowiedz
avatar

Dobra robota! Wlasnie mysle o wyjezdzie i dzieki takim wpisom zdecydowalem sie na kwiecien zamiast lipca.

Odpowiedz
avatar

I była to bardzo mądra decyzja! Dzięki za miłe słowa :-)

Odpowiedz
avatar

Ja się zastanawiam nad wyjazdem, mam okazję jechać, ale niestety jedyny termin to sierpień, innej opcji nie ma. Czy sierpień jest też tak strasznie uciążliwy jak lipiec? Bo niby już mniej pada, ale czy nadal równie duszno jest? Szczerze mówiąc, to przeraziłam się jak poczytałam, że niektórzy trafili do szpitala... Jak o tym myślę to odechciewa mi się jechać... W Polsce na lato nie narzekam, zazwyczaj jest mi zimno, ale to nie ma porównania, jak w Japonii prawie tropiki są...

Odpowiedz
avatar

Jeżeli nie masz 70 lat, problemów z sercem, to w sumie nie powinno być jakiegoś bezpośredniego zagrożenia, o ile będziesz odpowiednio przygotowana - picie, kapelusz, okulary i chłodzenie się od czasu do czasu w dowolnym sklepie :-) W sierpniu jest rzeczywiście gorąco, ale mnie leje, to jedyny plus. Każde lato jest inne, więc może akurat teraz nie będzie rekordowych upałów, jak ten jeden jedyny raz, kiedy odwiedziłam Japonię latem. Niemniej jednak był to mój pierwszy raz, więc wrażenia przysłaniały masakryczny żar ;-)

Odpowiedz
avatar

Bardzo przydatne informacje. Mam jednak straszny dylemat, gdyż hasło Pora Deszczowa trochę mnie przeraża, a najdogodniejszy termin na wyjazd w przyszłym roku to właśnie sam początek czerwca. Jestem z gatunku ciepłolubnych, a czytałem również komentarze, iż deszczu na początku czerwca jeszcze nie jest zbyt wiele. Wyobraźnia podsuwa mi kilkanaście dni eskapady po kraju w ulewnym deszczu. Brrr... Jestem ciekaw Twojej opinii- jechać w takim terminie, czy raczej przemyśleć alternatywy?

Odpowiedz
avatar

Moim zdaniem czerwiec to bardzo dobry termin na wyjazd do Japonii. Czerwiec to teoretycznie początek pory deszczowej, której apogeum przypada raczej na lipiec. Ja bym nie rezygnowała z wyjazdu w tym terminie - pogoda powinna być idealna (ani nie za gorąco, ani nie chłodno), a jak od czasu do czasu deszczyk pokropi, to przeżyjesz, bo Japonia nawet w deszczu jest ładna :-) Poza tym to tylko początek czerwca, a nie jego koniec. Także absolutnie jestem za! :-)

Odpowiedz
avatar

Dzień dobry,
mam takie pytanie dotyczące wyjazdu na wiosnę. Mianowicie jak pani sądzi kiedy byłby najlepszy okres na wyjazd aby załapać się na kwitnienie wiśni? Pobyt planuję w Tokio,na okres ok10dni. I tak zastanawiam się czy przełom marca-kwietnia nie byłby najlepszy. A może sam początek kwietnia? Mam trzy opcje,które rozważam:
- 25marca-4kwietnia
- 29marca-8kwietnia
- 4kwietnia-14kwietnia
Czy te terminy pozwoliłyby na zobaczenie hanami czy raczej trzeba obrać inne dni?
Pozdrawiam

Odpowiedz
avatar

Z wiśniami jest tak, że to wszystko zależy od samej pogody. Jeśli będzie cieplej, wiśnie zaczną kwitnąć wcześniej, jeśli chłodniej, chwilę później. Natomiast te dwa pierwsze terminy są według mnie najbardziej prawdopodobne [skłaniam się ku środkowemu], chociaż przy tak krótkim pobycie trudno coś przewidzieć. Natomiast mam alternatywę - jeśli nie zakwitną to po prostu pojedź na południe na jeden dzień :-) a jeśli już będą przekwitające - to zaplanuj jednodniowy wypad na północ :-) O ile to możliwe.

Odpowiedz
avatar

Bardzo dobry wpis i bardzo japoński :) Proponuję jeszcze dodać mapki albo chociaż orientacyjne pory najlepsze na hanami i momijigari.

Odpowiedz
avatar

Proponuję jak najwcześniej. Podczas hanami ogląda się nie tylko same wiśnie ale też inne drzewa spokrewnione, które kwitną podobnie i niektóre zaczynają już na początku marca. Jeśli się okaże, że sama wiśnia jeszcze nie zaczęła, to na pewno i tak będzie co oglądać. Ewentualnie zawsze można pojechać w miejsce, gdzie już kwitną, jak wspomniała autorka wpisu, ale z decyzją czy i gdzie konkretnie wstrzymałbym się aż do samego wyjazdu. W okresie wiosennym w Japonii emitowane są osobne prognozy kwitnienia drzew (jak u nas np. prognoza dla alergików) i warto nimi się kierować.

Odpowiedz
avatar

Hanami co roku ma nieco inne pory kwitnienia, wszystko zależy, czy wiosna jest cieplejsza czy zimniejsza. Dlatego mapka miałaby ważności tylko kilku dni, z tego względu mogłaby wprowadzać w błąd tych, którzy dopiero są na etapie planowania wyjazdu na przyszły rok :-)

Odpowiedz
avatar

Witam. Swietny blog. Wlasnie za 2 mce mam wyjazd i sporo ciekawych i formacji znalazlem. Gratulacje za pomysl!

Odpowiedz
avatar

Bardzo dziękuję za te informacje! Jutro lecę do Japonii! :) Juuuuuhu :).

Zapraszam do siebie na bloga o podróżach w nieznane: http://patgoreblog.blogspot.com/2015/10/wyprawa-zycia-do-japonii.html

Pozdrowienia, Pat :)

Odpowiedz
avatar

Duza wilgotnosc powietrza zima? No chyba nie ... Zima powietrze jest suche dlatego wszyscy zaopatruja sie w nawilzacze powietrza. Smaruja sie namietnie balsamami do ciala itp.

Odpowiedz
avatar

W Japonii, która jest otoczona z każdej strony wodą i prądami oceanicznymi, jak najbardziej ;-) Zależy też w jakim regionie i jak blisko wody. :-)

Odpowiedz
avatar

Bardzo dziękuję za te informacje. Planuje wycieczkę do Japonii na koniec października tego roku. Marzyłem o niej przez dobre 40 lat, czas zrealizować marzenie, bo jak nie teraz to kiedy? :) Ucieszyła mnie informacja, ze prawdopodobnie zobaczę czerwieniące sie japońskie klony. Japońaskie ogrody to rzecz na która najbardziej czekam :)

Odpowiedz
avatar

12-22.06. - mam nadzieje że uda się uniknąć 10 dni deszczu :D

Odpowiedz
avatar

Bardzo praktyczne informacje :) Dziękuję ;)

Odpowiedz
avatar

Jeżeli klony to Twoje marzenie, a może ich nie być w tym miejscu, w którym się znajdziesz - nic nie przeszkadza wybrać się na północ, chociażby do Kanazawy i zwiedzić najpiękniejszy japoński ogród Kenrokuen. Widziałam go właśnie pogodą jesienną i do dzisiaj jestem pod wrażeniem. Marzenia są po to, aby je spełniać. Trzymam kciuki i czekam na wieści! W razie pytań - najlepiej napisać maila.

Odpowiedz
avatar

Cieszę się, że mogłam pomóc choć trochę :-)

Odpowiedz
avatar

Myślę, że będzie to trudne ;-) lepiej jednak plastikową pelerynę zabrać.

Odpowiedz
avatar

Świetny wpis! Nigdzie nie znalazłam tylu informacji w jednym miejscu,bardzo pomocny przy planowaniu podróży! :)

Odpowiedz
avatar

Podróże latem to dla mnie prawdziwy koszmar. Wilgotność powietrza sięga wtedy absurdalnych wartości, przez co nietrudno o problemy z samopoczuciem. Pomimo tego, że uważałem i nie wychodziłem na słońce, i tak musiałem odwiedzić przychodnię lekarską (na szczęście nic poważnego się nie stało). Zimą japońskie domy przegrywają z niskimi temperaturami... w wielu z nich okna nie pełnią praktycznie żadnej funkcji. :) Nie izolują ani przez zimnem, ani przed ciepłem. Wiatr hula po pomieszczeniach. Wiosna też nie jest dobra, bo wtedy jest zbyt wielu turystów, a ceny lotów są znacznie wyższe. Pozostaje jesień. Moim zdaniem jest to najlepszy okres do podróżowania do Japonii. Jest wówczas przy tym naprawdę pięknie. Natura prezentuje się okazale.

Odpowiedz
avatar

Świetny post, super blog!
Zazdroszczę tych wszystkich przygód :)
Zapraszam również do mnie w odwiedziny, a tam post o muzeach w Polsce.

Odpowiedz
avatar

Super informacje, bardzo rzeczowo i moim zdaniem wyczerpując temat pogody w Japonii.Ja wybieram sie w maju 2017 i bardzo zainteresowała mnie informacja dlaczego noclegi na początku maja są tak drogie:). wcześniej takiej informacji nie znalazłam. Pozdrawiam

Odpowiedz
avatar

Ja też uważam, że jesień, ale należy też wiosnę kwietniowo-majową dodać :-)

Odpowiedz
avatar

Bardzo się cieszę, że jedziesz! :-)
Mam nadzieję, że uda się Ci znaleźć noclegi w normalnych cenach - to jest możliwe, ale trzeba się trochę wysilić :-)

Odpowiedz
avatar

I ja w końcu wybieram się do Japonii, od paru lat mi się marzyła. Co prawda spędzę tam pierwsze dwa tygodnie czerwca, mam nadzieję, że nie będzie wtedy rekordowych upałów ani rekordowych opadów :) chciałam przyjechać w maju ale pewnych rzeczy czasem się nie da przeskoczyć :)

Odpowiedz
avatar

Wybieram sie do Japonii na początku sierpnia czy ta pogoda jest naprawdę taka znośna ? Przeżyłam australijskie lato gdzie było po 48 stopni. Wiec sie zastanawiam czy w Japonii może być gorzej ?

Odpowiedz
avatar

Świetny opis. Chcemy jechać z dziećmi do Tokio, Kioto i Osaki...A może jeszcze gdzieś...W zasadzie jeszcze nie jest to sprawa zamknięta. Natomiast termin jest istotny. Dzieci chodzą do szkoły i chce jak najmniej ingerować w ich rok szkolny. Czy czerwiec jest dobry na 14 dniowy wyjazd z rodziną?

Odpowiedz
avatar

Przekonała mnie wiosenna pora roku na wyjazd do Japonii, zdjęcie jest przpiękne :)

Odpowiedz
avatar

Ja przyleciałem do Fukuoki 27 lipca i już po 20 krokach po wyjściu na zewnątrz z lotniskowego terminala pożałowałem swojej decyzji. Wysoka temperatura w połączeniu z wysokim poziomem wilgotności powietrza (coś na kształt łaźni parowej) były dla mnie nie do zniesienia. Niestety nie byłem w Australii więc nie mam porównania. Poza tym każdy inaczej odczuwa warunki klimatyczne.

Odpowiedz
avatar

Sporo ciekawych informacji. Chciała bym pojechać do Japonii, moja koleżanka tam mieszka i zaprasza mnie co roku, ale jakoś nie mogę sie wybrać.

Odpowiedz
avatar

Proszę , pomocy! mam niepowtarzalną okazję lecieć do Japonii ale dopiero w lipcu 2018. Czy to jest aż tak traumatyczna wizja przeżycia w tamtejszych warunkach klimatycznych? W tym czasie? Czytam wpisy i włosy mi się jeżą :)

Odpowiedz
avatar

Świetny artykuł, wyjaśniający całą sprawę.
Tak się teraz zastanawiam, czy jechać do Japonii gdzieś około 30maja do 15 czerwca czy bezpieczniej w tym czasie wybrać się do Korei Południowej ze względu na pewniejszą pogodę? Jak Pani radzi?

Odpowiedz
avatar

Świetny wpis! Można d0okładnie przeanalizować kiedy będzie dla nas najdogodniejsza pora na wyjazd :) Rozważałam kwiecień nie tylko ze względu na okres kwitnienia wiśni, ale również dlatego że nie cierpię upałów, 25 stopni to już dla mnie katorga xd
Żałuję tylko, że wtedy prócz Hanami chyba nie dzieję się nic ciekawego, najwięcej festiwali przypada chyba na lato (np. sierpniowe Hanabi <3)

Odpowiedz
avatar

Witam. Bardzo fajny i pomocny opis. Chciałam tylko dodać, że byłam w Japonii w okresie 15-31 października 2017 roku i mimo, że rok wcześniej sledziłam codziennie pogodę w tym okresie (cały październik i listopad) to niefortunnie trafiłam na 2 tajfuny (1 nawet z ewakuacją i wstrzymaniem wyborów, które w tamtym okresie się odbywały) i dużo dużo deszczu ;-) A zaledwie kilka dni po moim przyjedzie do Polski pogoda była już słoneczna :-D uważam, że wybierając się do Japonii należy być zawsze przygotowanym na deszcz i niespodzianki pogodowe - taki urok Japonnii, jednakże warto! ^_^

Odpowiedz
avatar

Witam jedziemy w drugiej polowie wrzesnia ale teraz sie troche wystraszylam tajfunow I ciaglych opadow - czy naprawde jest az tak zle

Odpowiedz
avatar

Dzień dobry. Ależ piękny opis. Czy masz może wiedzę czy da się wypożyczyć auto bez karty kredytowej. Nie rozumiem podejścia firm że musi być kredytowka skoro ktoś nie chce posiadać 🙂

Odpowiedz
avatar

Informacje są po prostu ciekawe.

Odpowiedz


WSZYSTKIE KOMENTARZE O CHARAKTERZE REKLAMOWYM BĘDĄ KASOWANE.