Poradnik. Jak można tanio latać po Japonii?


W dzisiejszym poście chciałabym przedstawić Wam dostępne tanie linie lotnicze latające po Japonii. Jest to na pewno dobry sposób, aby zaoszczędzić czas i pieniądze. Jeżeli podróżujący po Japonii jest w posiadaniu karty JR Pass, latanie może sobie odpuścić, chyba że mamy mało czasu na zwiedzenie i nie chcemy tracić go na przesiadywanie w pociągach, warto zatem rozważyć podróże samolotem, zwłaszcza że czasami przewidziane są promocje tylko dla gaijinów.


W Japonii funkcjonuje kilka tanich linii lotniczych obsługujących loty krajowe oraz międzynarodowe z największych japońskich lotnisk. Ceny, które podaję są orientacyjne, zależą one od terminu rezerwacji, sezonu, dnia tygodnia itp. Dla porządku przypominam, że oprócz tanich linii lotniczych są też i drogie linie jak Japan Airlines (JAL) czy All Nippon Airways (ANA), które latają do większości japońskich lotnisk.

PEACHTo jedna z najtańszych japońskich linii lotniczych. Firma powstała stosunkowo niedawno, bo w 2011 roku. Jej siedziba znajduje się na lotnisku Kansai, dlatego też to właśnie z KIX będziemy mieli największy wybór kierunków w Japonii i Azji. Flota obejmuje 12 Airbusów 320. Należy brać pod uwagę naprawdę tani serwis, z tego względu podejrzewam, że opóźnienia itp. są dosyć częste. Będę miała okazję przekonać się już w tym roku, ponieważ lecimy tą linią na Ishigaki.

Kierunki dostępne z Osaki:
- Japonia (Sapporo, Sendai, Tokio, Matsuyama, Fukuoka, Nagasaki, Kagoshima, Naha, Ishigaki)
- Korea (Seul, Busan), 
- Tajwan (Tajpej, Kaohsiung),
- HongKong.

Ceny wahają się od 1-1,5 mana (10,000-15,000¥) za lot w obie strony. Dodatkowo płatne jest: 
- użycie karty kredytowej w celu potwierdzenia rezerwacji: 330¥, 
- rezerwacja miejsca w samolocie: standard 260¥lub pleasure 440¥
- bagaż w strefie 1: 1,030¥ oraz w strefie 2: 1,650¥ (z Osaki do Sapporo, Fukuoki, Ishigaki). Opłaty za loty międzynarodowe są jeszcze wyższe, chyba że wykupimy sobie taryfę "happy peach" i nie musimy martwić się opłatami za bagaże.

Linia lotnicza oferuje pomoc dla osób niepełnosprawnych, również poruszających się na wózku. Trzeba wypełnić wcześniej formularz:
www.flypeach.com/Portals/0/pdf/ACS_wheelchair_check_FormEN_131227.pdfSKYMARK AIRLINESSkymark to jedna z dłużej funkcjonujących na japońskim rynku linii lotniczych, bo od 1996 roku. Nie należy do najtańszych, ale za to oferuje dużo ciekawych kierunków z Tokio - siedziba znajduje się na lotnisku Haneda, ale nie tylko.

Z Sapporo:
Sendai, Ibaraki, Narita, Haneda, Nagoya, Kobe, Yonago, Fukuoka
Z Hanedy:
Sapporo, Kobe, Yonago, Fukuoka, Nagasaki, Kagoshima, Naha, Ishigaki, Miyako
Z Kobe:
Sapporo, Sendai, Ibaraki, Haneda, Yonago, Nagasaki, Kagoshima, Naha, Miyako

Rezerwacji na lot lub płatności można dokonać kartą kredytową przez stronę internetową lub np. w sklepach typu Lawson, Family Mart, 7 Eleven, co w Japonii jest normalną usługą.
Ceny wahają się od 1,5-3 manów (15,000¥-30,000¥) za lot w jedną stronę. Bagaż do 15 kg jest wliczony w cenę biletu.

Skymark oferuje zniżki dla osób niepełnosprawnych i obsługę na lotnisku, a także pomoc już na pokładzie.JETSTARJetstar to japońsko-australijska linia lotnicza, której udziałowcami są m. in. australijskie linie lotnicze Quantas. Być może z tego powodu w ofercie pojawia się aż 15 kierunków do Australii, ale także innych krajów położonych na Pacyfiku. Ma dwie siedziby: jedną na Naricie, a drugą na Kansai. Korzystając z tej linii lotniczej, możemy kolekcjonować mile, choć raczej turystów ta opcja nie dotyczy. Co ciekawe, szefową linii jest kobieta - Suzuki Miyuki.

Z Tokio Narita:

- Japonia (Sapporo, Osaka, Oita, Fukuoka, Matsuyama, Takamatsu, Naha),
- Australia (Adelaide, Ayers Rock - Uluru, Brisbane, Ballina Byron, Cairns, Darwin, Hobart, Hamilton Island, Launceston, Sunshine Coast, Melbourne, New Castle, Gold Coast, Perth, Sydney), 
- Nowa Zelandia (Auckland)
- Filipiny (Manila)
- Singapur
- Tajwan (Tajpej)
- Tajlandia (Bangkok)

Z Osaki Kansai:

- Japonia (Sapporo, Fukuoka, Tokio, Naha),
- Australia (Adelaide, Brisbane, Ballina Byron, Cairns, Darwin, Hobart, Hamilton Island, Launceston, Sunshine Coast, Melbourne, New Castle, Gold Coast, Perth, Sydney), 
- Nowa Zelandia (Auckland, Christchurch)
- Malezja (Kuala Lumpur, Penang)
- Indonezja (Dżakarta, Bali, Medan, Surabaya)
- Filipiny (Manila)
- Singapur
- Tajwan (Tajpej)
- Tajlandia (Phuket) 

Ceny wahają się od 1-3 manów (10,000¥-30,000¥) za lot w jedną stronę. Im dalej, tym oczywiście drożej. Bagaż (jeżeli nie mamy kupionej najwyższej taryfy) kosztuje 1,650¥ za 15 kg, podręczny jest wliczony w cenę. 

Jetstar nie określa w sposób jasny pomocy dla osób niepełnosprawnych. Na stronie jest tylko formularz do wypełnienia: www.jetstar.com/jp/en/planning-and-booking/~/_media/4221E0866DCC418C97E77929CC5B96C5.pdf  STAR FLYERStar Flyer swoją historią sięga 2002 r. oraz miasta Kobe, lecz w 2003 r. firma przeniosła swoją siedzibę do Kitakiusiu. Strona internetowa działa tak naprawdę tylko w języku japońskim, dlatego turyści anglojęzyczni mogą zrobić rezerwację, ale telefonicznie. Linia oferuje tylko cztery kierunki z Tokio:
Nagoya, Osaka, Kitakiusiu oraz Fukuoka. 

Z tego względu Star Flyer ma raczej biznesowy charakter i tak też wygląda cały design. Ceny również są biznesowe - od ok. 2-4 many za lot w jedną stronę (20,000-40,000¥). Można jednak natrafić na promocje, gdzie lot w jedną stronę kosztuje poniżej 1 mana.VANILLA AIRLinie lotnicze Vanilla Air należą do grupy ANA. Oferują niewiele lotów i można stwierdzić, że są to raczej wakacyjne kierunki. Krążyły pogłoski, że firma upada, bo nie ma pilotów, ale jak na chwilę obecną ma się dobrze i otworzyła w zeszłym roku nowe połączenie na Okinawę.

Z Tokio dolecimy:
- do Sapporo
- na Amami Oshima (pref. Kagoshima)
- do Naha
- na Tajwan do Tajpej
- do Korei do Seulu

W Vanilla Air można podróżować dwoma taryfami regularnymi: Simple (bagaż do 20 kg wliczony w cenę, płatność dodatkowa za miejsce, zmianę rezerwacji) i Inclusive (bagaż do 20 kg oraz miejsce w samolocie wliczone w cenę, niewielka opłata za zmianę rezerwacji, możliwość odwołania lotu). Linia oferuje też 10% zniżki dla grup od 4 do 9 pasażerów w jednej rezerwacji.
Vanilla Air oferuje pomoc pasażerom niepełnosprawnym, o czym należy poinformować linie lotnicze oraz trzeba wypełnić formularz, jeśli poruszamy się na wózku inwalidzkim:
www.vanilla-air.com/pdf/special-assistance/wheelchair-check-form_EN.pdfAIR DOAir Do ma dosyć sporą flotę, bo aż 14 samolotów, i istnieje od 1998 roku. Siedziba główna znajduje się w Sapporo na Hokkaido, dlatego pojawi się tu dużo ciekawych kierunków na Hokkaido. To dobra informacja dla kochających piękne widoki i dziką przyrodę.

Z Tokio dolecimy do następujących miast:
Sapporo
Asahikawa
Memanbetsu
Kushiro
Obihiro
Hakodate
Sendai
Fukushima
Niigata
Toyama
Komatsu
Kobe 
Fukuoka
Okayama

Ceny należą do normalnych od 1 mana do 3 manów za lot w jedną stronę. Bagaż do 20 kg jest wliczony w cenę za wyjątkiem rzeczy takich jak instrumenty muzyczne itp. Limit bagażu wynosi 32 kg.

W momencie bukowania biletu, należy poinformować linie lotnicze o ewentualnej niepełnosprawności.SOLASEED AIR
Linia lotnicza powstała w 2002 r, jej siedziba główna znajduje się na Kiusiu w Miyazaki. Dzięki temu można wybrać różne ciekawe kierunki właśnie na Kiusiu. Co ważne - linia jako jedyna w całej Japonii oferuje zniżki dla nie-Japończyków wjeżdżających do Japonii na podstawie tymczasowego pozwolenia na lądowanie (do 90 dni, otrzymywane na lotnisku). W tej promocji każdy bilet kosztuje 10,500¥ niezależnie od wybranego kierunku, ważny jest 90 dni od momentu zakupu. I tak możemy polecieć z Tokio do Miyazaki, Kumamoto, Nagasaki, Kagoshimy, Oity.
Więcej o promocji na tej stronie: www.skynetasia.co.jp/eng/fare/price/visit.html

Regularne loty, nie tylko promocyjne operowane są z Tokio i z Kobe:
Miyazaki, Kumamoto, Nagasaki, Kagoshima, Oita, Naha


Ogólna cena biletów wynosi ok. 1,5-3 manów, a bagaż  do 20 kg jest wliczony w cenę.
Poważnie chorzy oraz niepełnosprawni powinni zgłosić to w trakcie rezerwacji. 


Następny post
« Prev Post
Starszy post
Następny Post »
28 Komentarzy
avatar

W końcu mam wszytko zebrane w jednym miejscu. :) Od jakiegoś czasu latanie po Japonii chodzi mi po głowie - może nareszcie skorzystam. :) Dzięki!

Odpowiedz
avatar

rewelacja - dzięki! :D

Odpowiedz
avatar

Super !!
Czekam na relacje jak się leciało Peach :)

Odpowiedz
avatar

a jakieś pomocne informacje Hiroshima-okolice Tokio? :D

Odpowiedz
avatar

ja leciałam linia
spring airlines
http://www.china-sss.com/en
tu jej nie ma wymienionej

Odpowiedz
avatar

No właśnie - mnie samej to chyba było potrzebne :D W Japonii zawsze jest za mało czasu, tylko jak się ma JR Pass to szkoda pieniędzy. Ja tej karty nie używam, bo za mało jeździmy na długie trasy - Pan Sól zrobił wyliczenie, że wydamy mniej na pociągi niż na JR Pass.

Odpowiedz
avatar

:D :D prosz! To na jesień się widzimy, ale już w Dżapan :D ?

Odpowiedz
avatar

No trochę czasu mi to zajęło, bo pierwszy post tuż przy końcu się wziął i bezczelnie skasował, więc musiałam pisać wszystko od nowa, ale teraz już jest.

Odpowiedz
avatar

No właśnie ja mam duże obawy, bo kolory przywodzą mi na myśl WizzAir, a po jednym locie właśnie tymi liniami mam traumę do tego stopnia, że w ogóle się boję latać samolotem. No ale niech będzie, że to japońskie linie lotnicze, to jest ok :D

Odpowiedz
avatar

Tak, Spring Airlines też się zalicza, ale to chińskie linie lotnicze, które, z tego co głosi ich strona internetowa, zaczną działać na terenie Japonii dopiero od czerwca tego roku. Obecnie latają do Chin itp. Gdy to się zmieni, post zostanie uzupełniony - się nie martwić :-) !
I dzięki za uwagę!

Odpowiedz
avatar

W kwestii Hiroshima Tokio są trzy opcje - albo linią lotniczą ANA, więc będą to ogromne koszty, albo tańszą (ale też niezbyt tanią) IBEX. http://www.ibexair.co.jp/# . Lot kosztuje od 25,000 do 36,000 jenów w jedną stronę. Albo JAL-em za ok. 3 many w obie strony z Hiroshimy do Tokio. https://www.jal.co.jp/en/
:-)

Odpowiedz
avatar

Świetnie napisany artykuł, ale jedna uwaga, linie ANA mają świetne ceny dla obcokrajowców, za jeden odcinek płacimy nieco ponad 100$, więc bardzo przyzwoicie!!!

Odpowiedz
avatar

Tak to prawda, zdarzają się sensowne promocje, ale ogólnie ANA trudno zaliczyć do tanich linii lotniczych, dlatego nie mam jej tu w spisie.

Odpowiedz
avatar

Hej. Wybieramy się w kwietniu (8-27)do Japonii i planujemy spędzić kilka ostatnich dni na Okinawie. Sprawdziliśmy ceny już teraz ale zarówno w Skymarku jak i Peach nie ma możliwości rezerwacji z takim wyprzedzeniem. W jetstar ceny wysokie, czy tak rzeczywiście jest czy być może coś innego? Pytanie drugie czy w przypadku rezerwacji np. w lutym można jeszcze załapać się na niski pułap..

Odpowiedz
avatar

Okinawa jest zdecydowanie warta. Polecam nie Nahę, ale Ishigaki. Jeśli chodzi o loty, teraz będzie zmiana rozkładu lotów (dotyczy to praktycznie wszystkich linii na świecie). Moja rada - wystarczy poczekać, Peach ma zawsze tanie bilety. Tańsze niż Skymark :-)
Tylko Peach, aby było tanie musi lecieć z Osaki, czyli z bazy.

Na Okinawę musicie mieć KONIECZNIE buty do wody, nie ma opcji wejść gołymi stopami, może się to skończyć w skali od źle, do tragicznie. :-)

Pozdrowienia i dziękuję za pytanie!

Odpowiedz
avatar

Jakieś rady jak szybko dostać się z Miyazaki na Okinawę (mimo wszystko na Naha), znalazłem tylko jeden lot na solaseed ale jest ciut wcześnie (z moją orientacją w terenie mogę się zgubić i nie zdążyć na lot).

Odpowiedz
avatar

Zapomniałem dodać że w Miyazaki pobyt zakończę 27 maja.

Odpowiedz
avatar

Wielkie dzięki za ten poradnik, w naszym przypadku ceny Peach są bezkonkurencyjne. Dzięki tanim biletom do Osaki będziemy mogli kupić JR Passa tylko na 7 dni.

Odpowiedz
avatar

Jedynym mankamentem tego typu podróżowania jest to, że Peach często zmienia lub odwołuje loty no i jest się uzależnionym od pogody, która w Japonii w tym okresie jest bardzo zmienna. Dlatego koniecznie musisz sprawdzać maila i to często. Trzymam kciuki żeby wszystko odbyło się bezproblemowo :D

Odpowiedz
avatar

No super wpis. Dużo szczegółów i na prawdę fajne zdjęcia. Cały blog jest świetny i nie szkoda poświęcać na niego czasu. Polecam!

Odpowiedz
avatar

cześć, bardzo pomocny blog! mam pytanie o loty na Okinawę. Pod koniec października lecę do Japonii, chciałabym też polecieć na Okinawę. Sprawdzaliśmy loty w większości tanich linii i na razie brak jakichkolwiek lotów. pytanie, czy możliwe jest, że w listopadzie na Okinawę lotów nie będzie, czy po prostu jest za wcześnie. I czy wiesz może kiedy można byłoby się spodziewać informacji o lotach.
pozdrawiam!

Odpowiedz
avatar

Marzy mi się podróż do Japonii i po Japonii. Bardzo ciekawi mnie ta kultura. Ale na razie jest to poza moim zasięgiem :)

Odpowiedz
avatar

Zawsze chciałam wyskoczyć do Japonii, ale jakoś zawsze czasu brak :)

Odpowiedz
avatar

Widzę, że Japonia to nie tylko moje marzenie. Mnie strasznie ciekawią te ogromne miasta i tłumy. Nie wiem, czy bym się tam odnalazła na co dzień, jednak chętnie bym ją zobaczyła.

Odpowiedz
avatar

A jak uważasz, jak odwołają lot, to czekać na ich kolejny czy od razu szukać innych linii?

Odpowiedz


WSZYSTKIE KOMENTARZE O CHARAKTERZE REKLAMOWYM BĘDĄ KASOWANE.