Czy emocja może być logiczna? – relacja z wystawy w MOCAK-u


Po dosyć długiej przerwie, która jak zwykle związana jest z moim pracoholizmem, chciałabym zacząć dla porządku od tego, co już dawno powinno się na blogu znaleźć. Mowa tu o mojej relacji z fantastycznej wystawy sztuki współczesnej 15 japońskich artystów w krakowskim MOCAK-u o interesującym tytule Logiczna emocja.

Miałam okazję uczestniczyć w oprowadzaniu kuratorskim oraz zapoznać się z ekipą organizatorów. Przeprowadziłam też wywiad z japońskim kuratorem Kenjiro Hosaką, który pracuje w jednej z najbardziej prestiżowych instytucji kultury w Kraju Kwitnącej Wiśni - w Narodowym Centrum Sztuki w Tokio (choć jeszcze tam nie byłam, to wszystkim pasjonującym się sztuką polecam, aby tam się wybrać, będąc w stolicy), porozmawiałam też z artystką Noe Aoki.


Wystawa "Logiczna emocja" prezentuje najnowsze trendy i osiągnięcia dosyć specyficznej japońskiej sztuki współczesnej. Każdy artysta reprezentuje inne medium, a więc będzie to instalacja, malarstwo, grafika, wideo, rzeźba, ceramika, a nawet i manga. Jak mówił kurator, dokonał takiego wyboru, aby w sposób najbardziej reprezentatywny europejskim odbiorcom pokazać to, co najciekawsze, kontrowersyjne, inne. Nazwiska twórców, choć może w Polsce nieczęsto używane, są na świecie rozpoznawalne, a oni sami cieszą się uznaniem i mają na koncie wiele międzynarodowych sukcesów. Z tego względu zachęcam do odwiedzin, ponieważ w Polsce wiele wiemy na temat japońskiej sztuki tradycyjnej, sztuki dawnych mistrzów, malarstwa tuszowego czy kaligrafii, natomiast sztuka współczesna i młoda sztuka japońska zdaje się nieczęsto do Polski docierać. Tym bardziej jeśli mamy okazję obejrzeć prace 15 wybitnych Japończyków, to ci, którzy się Japonią pasjonują, powinni z niej skorzystać.


O tym, co dokładnie można obejrzeć na wystawie oraz obszerną fotorelację zarówno z oprowadzania kuratorskiego jak i wernisażu polecam poczytać i obejrzeć w moim artykule na portalu Rynekisztuka.pl. Zajrzyjcie! Następny post
« Prev Post
Starszy post
Następny Post »
0 Komentarzy


WSZYSTKIE KOMENTARZE O CHARAKTERZE REKLAMOWYM BĘDĄ KASOWANE.