Poradnik. Przewodnik - wolontariusz w Japonii


Jeżeli odczuwacie lekki stres przed samodzielnym wyjazdem do Japonii i chcecie wynająć przewodnika, polecam skorzystać z pomocy przewodników-wolontariuszy, których usługi są nieodpłatne. Oprowadzą, zaplanują trasę, pokażą dobrą lokalną knajpkę i po prostu zaopiekują się. A może uda się w ten sposób poznać kogoś nowego? Zarówno organizacji zrzeszających wolontariuszy, jak i samych wolontariuszy jest dosyć dużo, więc mamy w czym wybierać. Również osoby niepełnosprawne mają możliwość skorzystania z takich usług.Gdzie znaleźć takiego wolontariusza? To zależy od tego, czy wolimy profesjonalne stowarzyszenia, czy raczej takie "na luzie". Osobiście korzystałam z wolontariusza raz w Kanazawie przypadkiem i nie do końca z własnej woli. Oprowadził nas miły studencik (w ramach praktyk) tamtejszego uniwersytetu po zamku i dobrze to wspominam.

Wydaje mi się, że to dobre rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują kilku dni, aby się przyzwyczaić i wolą mieć pewność, że w razie czego, ktoś im pomoże się odnaleźć. Albo po prostu chcą wiedzieć więcej o oglądanych zabytkach i przy okazji nie płacić za to.


Potrzebna jest jednak podstawowa znajomość języka obcego - angielskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, francuskiego, chińskiego czy koreańskiego. Jeśli ten warunek jest spełniony, musimy jeszcze wiedzieć, gdzie szukać. Trzeba tylko pamiętać - jeżeli przewodnik będzie przynudzać, to i cała wycieczka będzie nieudana. Na to nie ma rady.


Mam nadzieję, że ta lista choć trochę przyspieszy Wam planowanie podróży :-)


Japan National Tourism Organization 
Na początek możemy zwrócić się do państwowej i najważniejszej organizacji turystycznej w Japonii. Na stronie JNTO odnajdziemy oficjalną listę przewodników-profesjonalistów, którzy są zarejestrowani, a to dla niektórych może równać się bezpieczeństwu. Legitymują się licencją, są też profesjonalnymi tłumaczami.Znajdziemy ich tutaj:www.jnto.go.jp/eng/arrange/travel/guide/list_professionalGuides.php

Nie muszą to być tylko licencjonowani przewodnicy. JNTO prowadzi listę zarejestrowanych przewodników-wolontariuszy w danych regionach, którzy proponują konkretne wycieczki tematyczne np. nowoczesne Tokio, dawne Edo, oferowany jest też full-serwis typu odbierzemy z Narity, zawieziemy do hotelu, zaplanujemy dzień na życzenie (np. tylko atrakcje turystyczne czy włóczenie się z lokalnymi po lokalnych miejscach). Warto zapoznać się z wymaganiami, niektórzy wymagają przesłania oficjalnej aplikacji, niektórzy maila z prośbą o rezerwację terminu np. dwa tygodnie przed wizytą, a niektórzy czekają po prostu na telefon.


Znajdziemy ich tutaj: www.jnto.go.jp/eng/arrange/travel/guide/list_volunteerGuides.php

________________________________________________________________

Tokyo Free Guide
Oprócz JNTO, możemy też skorzystać z Tokyo Free Guide - grupy wolontariuszy, którzy działają profesjonalnie od 2004 roku. Organizacja zrzesza ponad setkę członków posługujących się różnymi językami, więc mamy większe pole manewru, jeżeli znamy lepiej np. niemiecki od angielskiego. Przewodnikami mogą być kobiety, mężczyźni; studenci, a nawet dziarscy emeryci (mam przeczucie, że ci będą najlepsi). Na stronie możemy zabukować naszą wycieczkę z przewodnikiem, musimy zaakceptować oczywisty regulamin (o złym zachowaniu, kosztach wstępu, braku odpowiedzialności w razie nieszczęśliwego wypadku itp.), musimy się zarejestrować w serwisie. Następnie strona poprowadzi nas przez kolejne etapy.


Znajdziemy ich tutaj: www.tokyofreeguide.com

________________________________________________________________
 
OSGG Osaka Systematized Good-Will GuideOrganizacja powstała na początku lat 80. i ma renomę. Jest to organizacja profesjonalna, działająca z ramienia miasta Osaki, która planuje wizyty w stolicy regionu Kansai oraz w regionie prefektury Osaka. Należy się zgłosić minimum 2 tygodnie przed planowanym pobytem poprzez wysłanie dostępnej online aplikacji. Głównym językiem komunikacji jest język angielski, ale jest możliwość zorganizowania przewodnika z hiszpańskim, francuskim czy niemieckim. W takim przypadku warto poinformować organizację z większym wyprzedzeniem. 


Strona organizacji: www.osakasgg.org/eng/index.html

________________________________________________________________

VisitKansaiStrona ma charakter nieprofesjonalny, choć można tu znaleźć licencjonowanych przewodników, którzy dla przyjemności spacerują z cudzoziemcami. Jej zaletą natomiast jest sortowanie przewodników po ich wieku, języku, dniach tygodnia czy mieście, po którym oprowadzają. Do wyboru mamy Himeji, Kobe, Kioto, Narę i Osakę. Dostępne są też cztery języki - japoński, angielski, niemiecki i hiszpański.


Strona organizacji: www.visitkansai.com 

________________________________________________________________

Sakura Volunteer Guide Club
Sakura Volunteer Guide Club od 2004 roku działa na terenie Kioto, ale nie tylko - można się umówić na wspólne zwiedzanie Nary czy pref. Shiga. Przewodnicy mówią tylko po angielsku, więc nie ma możliwość zabukowania oprowadzania w innym języku. Aplikuje się, gdy wybierzemy konkretną datę, powinniśmy też wybrać wycieczkę z podanych propozycji: Cały dzień A : Zamek Nijo, Kinkakuji - Złoty Pawilon, Świątynia Kiyomizudera
Cały dzień B : Chram Fushimi Inari Shrine, Świątynia Sanjusangen-do, Świątynia Kiyomizudera
Cały dzień C : Ginkakuji - Srebrny Pawilon, Droga Filozofów, Świątynia Eikan-do,  Świątynia Nanzen-ji
Pół dnia D : Zamek Nijo, Kinkakuji - Złoty Pawilon 

Pół dnia E: Świątynia Byodo-in, Chram Fushimi Inari

Strona organizacji: www.kyotofreeguide.web.fc2.com

________________________________________________________________

Japan Accessible Tourism Center
Turyści na wózkach inwalidzkich mogą mieć problem z odnalezieniem właściwych stacji kolejowych, przejść oraz atrakcji barier-free. Choć znaczna część miejsc jest w Japonii dostosowana dla wózków, czasami jednak trudno je znaleźć. Z tego względu istnieje organizacja, która swoją pomoc w zwiedzaniu oferuje osobom niepełnosprawnym. Oprowadzanie jednak nie jest bezpłatne - kosztuje 10 tys. jenów (ok. 300 zł), ale w pewnym sensie mamy gwarancję, że przejedziemy Tokio, Nikko, Kioto, Narę oraz Osakę bez przeszkód. Osoba niepełnosprawna powinna być z drugą osobą, która będzie jej pomagać. Aby się zgłosić, wystarczy przesłać e-mail, podając wymagane informacje odnośnie terminów, preferowanego lunchu, rodzaju wózka inwalidzkiego i miejsc, które chcielibyśmy odwiedzić.


Strona organizacji: www.japan-accessible.com/guide.htm

________________________________________________________________

Czy chcielibyście skorzystać z pomocy japońskiego przewodnika, będąc w Japonii? A może macie już jakieś doświadczenie w tej sprawie i podzielicie się opinią, aby ułatwić planowanie wymarzonej podróży innym? 
Następny post
« Prev Post
Starszy post
Następny Post »
15 Komentarzy
avatar

Nigdy o tym nie słyszałam, a brzmi naprawdę super! Na pewno zajrzę na wszystkie te strony przed wyjazdem do Japonii.(Mam cichą nadzieję, że do tego czasu będę mogła się z wolontariuszami dogadać po japońsku :)).

Odpowiedz
avatar

Myślę, że będą zachwyceni, jeżeli będziesz chciała z nimi rozmawiać po japońsku. Zawsze jest to bardzo miłe :-) Bardzo się cieszę, że post jest przydatny.

Odpowiedz
avatar

Uaaaa! Bosko, bosko, bosko! Zapisuję i dziękuję :) Boże, ale się rozmarzyłam :D
Jeśli się uda i na rok wyląduję w Japonii, to ten post + AirBnB będą moimi najlepszymi przyjaciółmi ;)

Odpowiedz
avatar

O proszę, zupełnie mnie to zaskoczyło, nigdy wcześniej o tym nie słyszałem, ale świetna sprawa. W sumie z jednej strony to duże zaskoczenie, ale znowu jak się czyta, że jest to w Japonii to sobie człowiek myśli "Ekhmmm, no tam to normalne" Zapamiętam tą informacje, może kiedyś mi się to przyda :)

Odpowiedz
avatar

Ogólnie to jest taka nowa moda na free tour po okolicy. Oferują coś takiego nawet we Wrocławiu. :) Mam nadzieję, że się przyda.

Odpowiedz
avatar

Tak, takie darmowe wycieczki są już chyba na porządku dziennym w każdym większym mieście europejskim. Ja bardzo chętnie skorzystałbym z takiego przewodnika w Japonii, ale przynajmniej na razie, nad czym ogromnie ubolewam, nie zanosi się, żebym miał wybrać się do Kraju Kwitnącej Wiśni.

Odpowiedz
avatar

A czy słyszałaś może, albo gdzieś spotkałaś (na którejś liście) kogoś władającego czymś tak wyjątkowym jak j.polski...??
Organizuję wyjazd w X.15 dla grupy przyjaciół i im więcej czytam, tym bardziej jesteśmy przekonani że potrzebujemy kogoś "miejscowego" do pomocy -najlepiej na cały nasz pobyt - i nie musi nawet być wolontariuszem...:))
Rafał

Odpowiedz
avatar

Hym, widzę, że są przewodnicy władający niemieckim i francuskim a przypadkiem rosyjskojęzycznych wolontariuszy nie ma?

Odpowiedz
avatar

Witam! Za niedługo wyjeżdżam na samotny wypad do Japonii i z zapałem maniaka przeglądam wszystkie strony i blogi w tym temacie. Muszę przyznać, że Twój blog zatrzymał mnie na dłużej! Niesamowicie jestem Ci wdzięczna, że poświęciłaś tyle czasu na jego stworzenie!
Wpis o przewodnikach bardzo mnie zainteresował. Zawsze miło mieć koło siebie kogoś, kto zna dobrze język i jeszcze oprowadzi :) Większość czasu spędzę w Tokio, gdzie mam znajomych, ale myślę też o zobaczeniu takich miejsc jak Kioto, Osaka, Nara czy Kobe. Jako że pewnie będę podróżowała sama, trochę obawiam się czy pomimo znajomości angielskiego i nikłej japońskiego dam sobie radę, a mieszkańcy nie będą w popłochu ode mnie uciekać :D Zastanawiam się też nad zakupem JR Pass. Czy do zwiedzenia tych miejsc wystarczyłby 7 dniowy?

Odpowiedz
avatar

Nigdy nie mów nigdy! :-) Ja też nigdy miałam do Japonii nie pojechać. Fakt, że to oznacza, że pasa muszę zaciskać czasem na amen, ale za bardzo nie mam wyboru ;-) bo rodzinę odwiedzać muszę.

Cieszę się, że w Japonii też się to staje coraz bardziej popularne.

Odpowiedz
avatar

Niestety nie widziałam czegoś takiego jak polski :P ale przeczytałam za to, że OSGG prosi o informację odnośnie "egzotycznych" języków, może uda im się kogoś zwerbować poprzez Uniwersytet, ponieważ Polacy tam często na wymiany przyjeżdżają. :-)

Odpowiedz
avatar

Wydaje mi się, że muszą być, ponieważ Rosja to kraj sąsiadujący, więc mają sporo turystów z Rosji. Najlepiej napisać i skontaktować się bezpośrednio z wybraną organizacją - powinni w tym temacie pomóc.

Odpowiedz
avatar

Po pierwsze na pewno nikt nie będzie od Ciebie uciekać w popłochu ;-) Japończycy pomogą Ci i pokażą drogę nawet bez znajomości angielskiego. Trzeba mieć zaznaczone punkty na mapie - narysowaną drogę oraz napisane na kartce, gdzie chcesz się ostatecznie znaleźć. :-) wszystko da się zaplanować stacjonarnie na komputerze w domu, a potem skonsultować ze znajomymi.

Na zwiedzenie tych miejsc w miarę sprawnie 7 dni powinno wystarczyć. Nie ma sensu kupować droższego, bo nawet jeśli wyjdzie 8 dni, to taniej będzie dokupić jeden bilet po prostu. Fajnie tylko odpowiednio sobie to rozplanować tzn. zacząć od Kioto, przejechać do Kobe, stamtąd do Osaki, a na końcu do Nary i powrót. Ewentualnie dokładnie odwrotnie - Nara, Osaka, Kobe, Kioto. :-)

Odpowiedz
avatar

Poszukuje przewodnika na poszczególnych wyspach,jest to możliwe do realizacji?

Odpowiedz


WSZYSTKIE KOMENTARZE O CHARAKTERZE REKLAMOWYM BĘDĄ KASOWANE.