Świątynia Enman-ji - czyli dlaczego Budda trzyma jajko?


W okolicach miasta Harima, na zachód od Akashi, przez zupełny przypadek trafiliśmy do świątyni Enman-ji 円満時, którą zdobi pięciostopniowa pagoda. Już wcześniej pisałam, że starsze pagody pięciostopniowe należą w Japonii raczej do rzadkości ze względu na ich niestabilną konstrukcję. 


Spotkałam tam grupę sześciorga małych podstawówkowiczek, które właśnie miały pierwszy dzień wakacji i w związku z tym wspólnie wybrały się do świątyni. Koniecznie chciały mieć ze mną zdjęcie i stwierdziły: "aaaale faaajnie!"No tak, zobaczenie białasa z bliska może być fajne. 

Świątynia nie wygląda na specjalnie starą. Alejki były zadbane i pięknie utrzymane - pewnie dlatego, że ta świątynka turystów nie widziała.


To, co robiło na mnie wrażenie to złote posągi Buddy  - a właściwie wygląda to na jakieś wcielenie. Nigdy nie wiem, kto jest kim. Świątynia składa się z trzech-czterech alejek. Jedna stanowi główną, od niej odchodzą mniejsze - jedna na cmentarz mnichów, druga prowadzi pod pagodę. Na pagodzie prowadzono jakieś prace renowacyjne, ale na szczęście w taki sposób, że była ona całkowicie odsłonięta.
Główna alejka.


O-jizō-san.
Jajko to symbol narodzin, który obecny jest w różnych kulturach, również w naszej. Bo przecież święcimy w kościele jajka na Wielkanoc. I nie jest to zwyczaj katolicki tylko jak najbardziej pogański. Pod stopami należy zostawić pieniążek.Pozłacani Buddowie.


Pagoda.

Jedyne informacje na temat tej mini-świątyni znalazłam na tej stronie internetowej: 
http://kobe-mari.maxs.jp/harima/enmanji.htm


Następny post
« Prev Post
Starszy post
Następny Post »
4 Komentarzy
avatar

piękna ta pagoda, miałaś dużo szczęścia, że udało Ci się trafić do tej świątyni ;) I stałaś się "ale fajne" dla dziewczyn z podstawówki :D

Odpowiedz
avatar

to było nawet śmieszna sytuacja :D

Odpowiedz
avatar

domyślam się, ale my jakoś nie podbiegamy do murzyna czy Azjaty i nie prosimy go o zdjęcie ;P tak jak jedna dziewczyna- polka miała na Tajwanie, wszyscy sobie z nią zdjęcia robili, bo taka ładna, biała i była jeszcze w białej sukience ;D

Odpowiedz
avatar

Fajnie jest przez przypadek trafić w ciekawe miejsce. :) No i przy okazji sprawić radochę ludziom.. :D

Odpowiedz


WSZYSTKIE KOMENTARZE O CHARAKTERZE REKLAMOWYM BĘDĄ KASOWANE.