Tanaka Ikko - plakat japoński w stylu waMogę godzinami oglądać plakaty i zachwycać się prostym designem, tak więc dzisiaj mam zamiar przybliżyć postać wyjątkowego twórcy w tej dziedzinie - Ikko Tanaki. Dlaczego powinniśmy go znać? Po pierwsze, był jednym z czołowych projektantów Muji, gdy marka zaczynała stawiać pierwsze kroki, po drugie - był po prostu genialny.

Tanaka Ikko 田中一光 urodził się w 1930 roku na Kansai (konkretnie w Narze), ukończył Szkołę Artystyczną w Kioto, w której notabene uczyła się Noriko Yamaguchi

Początkowo zbierał doświadczenia w różnych miejscach, podejmując się różnych zadań w branży wydawniczej i typowo designerskiej. W wieku 36 lat poczuł się gotowy, aby otworzyć własne biuro. 

Co ciekawe, był projektantem i grafikiem w firmie Muji, za którą szaleje cała Europa Zachodnia. I to właśnie pan Tanaka jest odpowiedzialny za designową strategię tej firmy. A jeśli ma się talent i umie się go sprzedać, to i następuje sława i nagrody. Do tych najbardziej prestiżowych należą: New York ADC Hall of Fame Prize czy Tokyo ADC Members' Grand Prize.

Figuruje w wielu publikacjach książkowych m. in. w interesującej książce poświęconej słynnym ludziom z Nary (naryjczykom?) pt. Articles on people from Nara czy np. włoskiemu wydaniu albumu Tanaka Ikko, La grafica del Giappone. Tych japońskich nawet nie wymieniam, bo jest ich mnóstwo. Zdecydowanie polecić mogę pozycję pt. Japan colors o dwóch twórcach Muji.

Przede wszystkim to co skłania odbiorców jego sztuki, to łatwość w łączeniu tego co nowoczesne z tym, co tradycyjne - japońskie. Nie brzmi zbyt odkrywczo, a jednak, oglądając jego plakaty, ma się wrażenie, że pewne elementy kultury odkrywa się na nowo.


Patchworkowe wzory geometryczne, żywe kolory, minimalizm to cechy jego twórczości. Tak jak Hayakawa unikał kontrastów i ostrej geometrii, tak Tanaka wykorzystuje różne figury do komponowania swoich plakatów. Co widać na pierwszy rzut oka - harmonię i symetrię, a to powoduje, że plakaty ogląda się po prostu przyjemnie.

Postaci:

Hiroshima Appeals 1988 - porównaj z plakatem Hayakawy Yoshio -> klik


Afisze teatralne:
 Japonia:
Inne:

I zwycięski plakat wystawy kolekcji butów od Ferragamo - 1999:


A na deser Nihon Buyo w wersji animowanej:
Źródła obrazków:
Następny post
« Prev Post
Starszy post
Następny Post »
4 Komentarzy
avatar

Niektóre wywołują u mnie niepokój.

Interesujące.

Odpowiedz
avatar

Z "cyklu" Postaci: pierwszy i trzeci.
Hiroshima Appeals.
Pierwszy z teatralnych.

Robią wrażenie. I bardzo dobrze.

Odpowiedz
avatar

Świetny blog, z chęcią poczytałabym więcej o japońskich artystach tworzących plakaty.

Odpowiedz


WSZYSTKIE KOMENTARZE O CHARAKTERZE REKLAMOWYM BĘDĄ KASOWANE.