W listopadzie 2013 roku w Bydgoszczy "Torii" i wydawnictwo Kirin miała miejsce konferencja naukowa "Odkrywając Japonię" w całości poświęcona podróżowaniu po Japonii. Tematyka sprzyjała wymianie doświadczeń na gruncie profesjonalnym i hobbystycznym. Ja akurat poprowadziłam raczej rozluźniający wykład na temat mniej znanych miejsc w regionie Kansai. Pełną relację (choć z beznadziejnymi zdjęciami z komórki) można podejrzeć tutaj: www.podrozejaponia.blogspot.com/2013/11/relacja-z-pobytu-w-bydgoszczy.html.
W dalszej części tekstu konkursowe wyzwanie i szczegóły!
Owocem tej konferencji był niedawno wydany tom pokonferencyjny pod redakcją p. Adrianny Wosińskiej pod tym samym tytułem Odkrywając Japonię. Stanowi on podsumowanie doświadczeń w dziedzinie turystyki - pod względem historycznym, kulturowym i społecznym. Znajduje się w nim 10 artykułów, liczących łącznie aż 266 stron, prezentujących 10 różnych problemów i punktów widzenia. Pojawiają się w nim teksty doktorantów i badaczy z najważniejszych polskich uniwersytetów. Miałam ten wielki zaszczyt, że mój artykuł znalazł się obok profesjonalistów.
Czego można się dowiedzieć, odkrywając Japonię za pośrednictwem tego wydawnictwa? Np. porównamy Sto słynnych widoków Edo - cykl słynnych drzeworytów Hiroshige - ze stanem faktycznym, zastanowimy się nad kulturowymi aspektami polskiej turystyki, popatrzymy na siebie z perspektywy "obcych" i z perspektywy "naszych", spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak żyje się imigrantom w Japonii. Ponadto czytelnik będzie mieć okazję zapoznać się japońskimi muzeami i koncepcjami wystawienniczymi, kulturą japońskich pamiątek oraz z typową japońską kulturą jedzenia.
Ja osobiście odpowiadam za japońskie pamiątki. Starałam się rozważyć zagadnienie z punktu widzenia historii oraz pozycji w kulturze, na podstawie własnych doświadczeń, doświadczeń znanych mi Japończyków oraz wiedzy z dostępnych na ten temat źródeł. Jak zwykle chciałam porównać polskie podejście do samej pamiątki, procesu jej wyboru i obdarowania nią danej osoby z podejściem japońskim. Być może porównanie jest bardzo odległe, ale znalazłam kilka istotnych cech wspólnych. Mam nadzieję, że mój artykuł, w pewien sposób przyczyni się do poszerzania wiedzy o turystyce w Kraju Kwitnącej Wiśni, która jest wyzwaniem, ale za to jakim interesującym!
Dosyć tego gadania! Do rzeczy. Co zrobić, aby wygrać tom Odkrywając Japonię?
Zadanie konkursowe:
Aby wziąć udział w konkursie i wygrać tom Odkrywając Japonię na własność należy w komentarzu pod tym postem napisać odpowiedź na pozornie banalne pytanie "Odkrywając Japonię, jakiego podróżniczego wyzwania chciałabyś / chciałbyś się podjąć?" na maksymalnie 5 zdań. Może to być konkretne miejsce, może to być sposób zwiedzania, może to być podróż szlakiem kultury, historii, kulinariów. Pomysłów na pewno będzie mnóstwo! Z nadesłanych odpowiedzi, wybiorę tę, która mnie zainspiruje. Dodatkowo trzeba polubić profil PodróżeJaponia oraz polubić profil wydawnictwa Kirin, a także opublikować informację o konkursie u siebie na portalu społecznościowym. Bułka z masłem! Konkurs trwa od 11 września do 25 września 2014 roku.
Nudny regulamin:
1. Konkurs trwa od dnia 11 września 2014 roku do dnia 25 września 2014 roku.
2. Uczestnikiem konkursu może być każdy, bez względu na wiek i kraj zamieszkania.
3. Aby wziąć udział w konkursie należy odpowiedzieć pisemnie na pytanie znajdujące się na stronie: www.podrozejaponia.blogspot.com.
4. Podpisane imieniem, nazwiskiem lub nickiem (o ile jest) odpowiedzi należy opublikować w komentarzu pod postem. Odpowiedź nie może przekraczać pięciu zdań.
5. Należy polubić profil PodróżeJaponia oraz wydawnictwa Kirin, a następnie informację o konkursie należy zamieścić na swoim portalu społecznościowym (facebook, twitter, blog itp.) lub udostępnić informację z profilu facebookowego www.facebook.com/podrozejaponia, a następnie należy podać link do zamieszczonej lub udostępnionej informacji wraz z odpowiedzią na pytanie.
6. Wyniki zostaną ogłoszone w piątek 26 września 2014 r. na stronie www.podrozejaponia.blogspot.com oraz na profilu facebookowym www.facebook.com/podrozejaponia.
7. Nagrodą w konkursie jest tom pokonferencyjny "Odkrywając Japonię" wydawnictwa Kirin.
8. Dane do wysyłki nagrody (imię, nazwisko, adres korespondencyjny) należy przesłać do dnia 29 września 2014 r. na adres podrozejaponia@gmail.com.
9. Nieprzesłanie danych w terminie jest równoznaczne z rezygnacją. Następnie zostanie wybrany kolejny zwycięzca.
10. PodróżeJaponia zobowiązuje się do wysłania nagrody w terminie do 8 października 2014 r.
11. Wysłanie odpowiedzi w komentarzu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.
CZEKAM NA WASZE ODPOWIEDZI! :-)
22 Komentarzy
Według mnie odkrywanie Japonii to proces permanentny i nie mający końca-zwłaszcza dla Nas, przedstawicieli kultury Zachodu. Jednakże swoje poszukiwania rozpoczęłabym od Nary - pierwszej stolicy i zalążka państwowości Kraju Kwitnącej Wiśni. Następnie - Kioto, gdzie prym wiedzie ukryte piękno ówczesnej arystokracji i dworu. Zakończyłabym na nowoczesnym Tokio, które zanim stało się stolicą Japonii i zarazem światowej technologii, było domem samurajów i honorowych wojowników. Swoista podróż w czasie pokazuje piękną ewolucję tajemniczego Kraju.
OdpowiedzJa rozpoczęłabym wizytę w Kioto, żeby zmierzyć się z byciem Gejszą, chociaż przez jeden dzień. Gejsze są dla mnie wyznacznikiem piękna, pokory i inteligencji. Wiem, jak ciężko jest osiągnąć ich poziom umiejętności. Następnie chciałabym zmierzyć się ze wspinaczką na górę Fuji. Wysiłek, piękne widoki i upragniony szczyt. Pozdrawiam Marta
Odpowiedzhttps://www.facebook.com/marta.fanfan
OdpowiedzWraz z moją najlepszą przyjaciółką zwiedziłybyśmy Hokkaido zimą, obie uwielbiany tą porę roku i wszechogarniający śnieg. Nasza obowiązkowa pozycja to Yuki matsuri i na rozgrzanie serc gorące źródła, przy okazji zajrzałybyśmy któryś z przepięknych parków narodowych i dowiedziałybyśmy się czegoś więcej o plemieniu Ajnów.
OdpowiedzTakie nasze marzenia zimowe.
Pozdrawiam, Akiko
Dziękuję za udział! Będę wdzięczna za link do udostępnienia :-)
OdpowiedzDziękuję za udział! Będę wdzięczna za link do udostępnienia :-)
OdpowiedzDziękuję :-)!
OdpowiedzJako knifemaker swoją przygodę w Japonii zaczął bym, od wizyty w mieście Seki, w prefekturze Gifu.
OdpowiedzAby poznać tamtejszych producentów noży kuchennych. A także doskonalić swój warsztat pod okiem mistrzów. Oprócz tego spróbował bym wszystkich lokalnych specjałów kulinarnych
Pozdrawiam
Patryk Pawlik/ Kaminari
https://www.facebook.com/patryk.pawlik1
Po wylądowaniu w Tokio (Narita + transfer Skylinerem) i zaliczeniu kilku standardowych atrakcji (Tokyo Govt. Bldg. + Asakusa, Roppongi Hills, Shibuya, Yoyogi Park, Ginza, muzeum Ramen w Yokohamie(!!), Tokyo Bay) nasza podróż skierowałaby się do Tokushimy (promem z Tokyo) żeby wziąć udział w Awa Odori.
OdpowiedzCel podróży to objechanie Shikoku wynajętym samochodem.
Oto co chcielibyśmy zobaczyć słynne wiry wodne w Naruto, piękną dolinę Iya wraz z jej mostami linowymi, górą Tsurugi i wąwozem Oboke, zamki w Kochi, Uwajima oraz Ozu.
Po intensywnym zwiedzaniu, relaksu i ukojenia szukalibysmy w Dogo Onsen, by po kilku dniach odpoczynku pomysleć o powrocie do Osaki i wylocie z fantastycznego lotniska Kansai.
W czasie wycieczki nie mogłoby zabraknąc wspaniałych japońskich specjałów: ramen (Tokushima), Katsuo no tataki (Kochi), Sanuki Udon (Marugame po drodze do Osaki) oraz kilogramów onigiri z Lawsona, Pocky, hektolitrów Kirina i oczywiście Pocari Sweat ( w końcu ktoś musi prowadzić samochód bez % we krwi ^.~).
https://www.facebook.com/marcin.gasek.3
Dziękuję za udział! :-)
OdpowiedzDziękuję za udział! :-)
OdpowiedzDziękuję za udział! :-)
OdpowiedzChciałabym przejechać Japonię "szlakiem" kwitnących wiśni. Zaczęłabym na południu, tam, gdzie wiśnie kwitną najszybciej, następnie poruszałabym się dalej na północ razem z kwitnieniem tych pięknych drzew. Uczestniczyłabym w zbiorowym oglądaniu różowych płatków, różnych festiwalach czy świętach, a także próbowałabym lokalnych specjałów. Po drodze odwiedzałabym również miejsca, które znam z anime. Taka trochę Japonia moich (dziecięcych i dorosłych) wyobrażeń, odkrywałabym jej piękno w swój własny sposób, a na zwięczenie tej przygody cofnęłabym się i weszła na górę Fuji, by obejrzeć tam wschód słońca.

OdpowiedzDodałam baner na prawym pasku mojego bloga, czy taka forma promocji konkursu jest ok?
http://madeinmyhand.blogspot.com/
https://www.facebook.com/agnieszka.a.puzan
OdpowiedzDziękuję za udział :-)!
OdpowiedzDziękuję za udział :-) !
OdpowiedzBrakuje mi planu. Nie wiem czego szukać. Czy znajdę jakąś podpowiedz w książce?
OdpowiedzOdwiedzenie Japonii jest moim największym marzeniem. Najbardziej chciałabym zwiedzić wyspę Hokkaido, która według mnie jest jednym z najpiękniejszych miejsc na ziemi. Najpierw pojechałabym do Parku Narodowego Akan, zobaczyć górskie jeziora, miedzy innymi Jezioro Mashū.
A na koniec do Sapporo na festiwal śniegu.
OdpowiedzOdwiedziłabym niektóre Onseny, na przykład Noboribetsu Onsen.
Pojechałabym również na narty do miasta Furano
https://www.facebook.com/beata.grobosz.1?fref=ts
Chodzi przede wszystkim o to, co chciałbyś zobaczyć, czego spróbować. I pamiętać o tym, że musi to być inspirujące dla mnie :-) Niezależnie od sytuacji, warto wziąć udział, bo nigdy nic nie wiadomo. Pozdrowienia!
OdpowiedzDziękuję za udział :-)
OdpowiedzJest takie miejsce na świecie, które nie jest wytworem mojej wyobraźni, choć patrząc na zdjęcia i marząc, aby zobaczyć je na własne oczy, zaczynam wątpić w jego namacalność...jest takie magiczne i bajkowe! Mówię o Wisteria Tunnel w Kitakyushu w Japonii. Chciałabym nieśpiesznie wkroczyć do tego cudownego tunelu, którego sklepienie tworzą różnobarwne kwiaty wisterii, posiedzieć na ławce, trzymając za rękę swojego księcia (biały rumak może cierpliwie poczeka
) i cieszyć się czarodziejską atmosferą. Jak księżniczka, która właśnie dotarła do szczęśliwego zakończenia swej historii
A jakie jest w tym wyzwanie...umieć potem wrócić do szarej rzeczywistości...
OdpowiedzInfo o konkursie tutaj: https://www.facebook.com/edyta.chmura.12/posts/280363325495212
Pozdrawiam!
Dziękuję za udział! :-)
OdpowiedzWSZYSTKIE KOMENTARZE O CHARAKTERZE REKLAMOWYM BĘDĄ KASOWANE.