Śladami starożytnej Japonii w pref. Hyōgo


Jak żyli, jak mieszkali pierwsi Japończycy? Dowiedzieć można się w Hyōgo.W prefekturze Hyōgo znajduje się interesujące MuzeumArcheologiczne Prefectury Hyogo, które zawiera ciekawe zbiory z czasów początków Japonii. Stworzone zostało przede wszystkich z myślą o dzieciach, ale na pewno każdy miłośnik archeologii, historii i ceramiki znajdzie coś dla siebie.

Muzeum to znajduje się mieście Harima w południowej części prefektury Hyōgo, na zachód od Akashi. Powstało w 2007 roku, chociaż wcześniej był otwarty do użytku skansen, gdzie znajdują się rekonstrukcje japońskich domów z ery Yayoi ok. 200-250 r. p.n.e. Nazywają się one dai ichi doki gun (第一土器群), a określenie to oznacza rodzaj glinianej ceramiki, która została odkryta i wykopana wraz z tymi domami.

Misją muzeum jest umożliwienie zapoznania się i bliskiego kontaktu z historią starożytnej Japonii. A dokładnie z tym, w jaki sposób, w jakich warunkach ich przodkowie żyli, w jaki sposób wyglądali, co jedli i czym się zajmowali.

Zbiory:
- gliniana ceramika
- drewniane naczynia
- narzędzia używane do pracy
- narzędzia używane w trakcie polowań
- sposób przechowywania żywności
- zbroje i miecze
- przedmioty związane z rytuałami religijnymi
- szkielety
- prezentacja sposobu prowadzenia wykopalisk

W Muzeum znajduje się też wystawa specjalna, która prezentuje kolekcję drewnianych przedmiotów codziennego użytku, które używane były od początków Japonii aż po dzisiejszy dzień w niezmienionej postaci. Niestety nie można tam fotografować, ale w sprzedaży jest album za 1000¥w formacie A4 z dużymi zdjęciami i wyczerpującymi opisami dotyczącymi historii każdego obiektu.

Wystawa ta ma na celu uświadomienie, jak ważną pozycję w życiu Japonii zajmują drzewa. Niewiele krajów na świecie traktuje drzewa/drewno z takim namaszczeniem jak Japończycy. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) 68,2% powierzchni kraju zajmują gęste lasy, stąd też i drewno to łatwo dostępny surowiec naturalny.

Zrobiłam kilka zdjęć zdjęciom z książki, aby mniej więcej pokazać, o co chodzi. Drewniane czarki ze wzorami w kolorze czerwonym. Opis:

era: Sengoku jidai (1493-1573)
średnica: 13,6 cm
Rodzaj użytego drewna (od lewej)
1. Quercus serrata
2. kasztanowiec
3. brzostownica japońska

Wzór: żuraw i żółw:


Obraz ten nazywany jest tsurukame. Jest to symbol długowieczności i dobrego życia, również pod względem materialnym. Jeśli przekopiujecie te znaki do wyszukiwarki grafiki, wyświetlą się współcześniejsze interpretacje tego samego motywu.

Naczynia na ryż:

Średnica: 20-30 cm
Era: Nara (710-194 r.)


Drewniana misa z symetrycznym wzorem:

Wysokość: 7,8 cm
Średnica: 40 cm
Wiek: era Yayoi

Odtworzenie wzoru, który był częstym motywem wykorzystywanym w erze Yayoi. Symbol ten pojawiał się na różnych uroczystościach religijnych, matsuri. Dzisiejsze naczynia, część również w kolorze czerwonym:

A teraz krótka lekcja historii ceramiki z okresu Yayoi za profesorem Paulem Valery'm:

"Wytwarzanie ceramiki, korzeniami sięgające epoki Yayoi, jest w Japonii niezwykle ważne z punktu widzenia historii kultury, nie tylko ze względu na swoją nieodłączną wartość artystyczną, ale także dlatego, że opiera się na najtrwalszych wartościach japońskiej tradycji estetycznej. Większość ludów, kiedy w procesie postępu technologicznego przechodzą od wytwarzania prostych, nieglazurowanych wyrobów glinianych do wytwornej porcelany, uważa swoje wcześniejsze wytwory za przeszłość. Japończycy stanowią wyjątek - zachowali przez wieki zamiłowanie do prymitywnych wyrobów garncarskich, choć czasem, przede wszystkim pod wpływem chińskim, wytwarzali ceramikę coraz bardziej finezyjną. [...] Z punktu widzenia estetyki, przywiązanie do prymitywnej ceramiki wynika z wartości, jaką jest naturalność, albo z upodobania do rzeczy w ich pierwotnym, niezmienionym kształcie. [...] Dlatego właśnie wytwórca prymitywnej ceramiki nie próbuje ukryć gliny, której używa".


P. Varley, Kultura japońska, Kraków 2006, s. 6.


Budynek muzeum:


Wycinek Japonii, który został wzięty pod uwagę. W większości prefektura Hyogo:
Wnętrze sali poświęconej wykopaliskom. Tutaj można dowiedzieć się, w jaki sposób archeolodzy pracują, jakich używają narzędzi itp. Muzeum też dysponuje bogato wyposażoną czytelnią i stanowiskami komputerowymi:Narzędzia, jakimi się posługiwał pierwotny człowiek Japonii:

Ceramika użytkowa i ozdobna epoki Yayoi:

Poniższy schemat pokazuje, że Japończycy kurczyli się z czasem, by nagle współczesny Japończyk wyskoczył w górę do 170 cm. Z pewnością dzięki importowi faszerowanego hormonami wzrostu mięsa ze Stanów Zjednoczonych:
A oto i sam człowiek pierwotny:
Władzę nad ludem w tamtym czasie zwykle miały kobiety:
Używały one swoich mocy i czarów do jej utrzymywania. Jeśli w dzisiejszych czasach niektórzy uznają Japonię za kraj szowinistyczny, seksistowski i tylko dla mężczyzn, to należy pamiętać, że pierwszą władczynią państwa Yamatai, czyli dzisiejszej Japonii, była kobieta imieniem Himiko. Szamanka trzyma w dłoniach dōtaku, czyli rytualny brązowy dzwon z epoki Yayoi. Pierwotna nazwa jest nieznana. Obecna pochodzi z okresu Meiji. Niestety nie ma zgodności uczonych w kwestii pochodzenia i zastosowania dōtaku, jednakże nie ma wątpliwości, że używany był w celach religijnych.

Kofun, czyli grobowiec, a właściwie kurhan:Ten plastikowy model pokazuje nam strukturę takiego grobowca, którego budowa ściśle była związana z religią shinto. Jak wiadomo w większości kultur wzgórza uważane były za miejsca święte, przybliżające nas ku bogom.

A oto i wersja rozłożona:Tak zbudowane są poszczególne warstwy. Jak widać, na samym dnie leży człowiek. O kurhanach więcej można poczytać w poście o japońskich mumiach.

Na terenie muzeum znajduje się skansen ze zrekonstruowanymi domami mieszkalnymi z epoki Yayoi.

Tutaj mamy typowy dai ichi doki gun:
Wnętrze domu:To jest miejsce, w którym jeden z domów mieszkalnych został odkryty i wykopany:Sam park też warto odwiedzić, bo kwitną w nim piękne wiśnie - botanzakura:

Jak tam dojechać?Adres: 〒675-0142 兵庫県加古郡播磨町大中1-1-1
Pociągiem:
1. Do stacji JR Tsuchiyama, stamtąd 15 min spacerkiem
2. Do stacji Sanyo Rail Harima-chō, stamtąd 25 min spacerem wzdłuż rzeki Kise.

Godziny otwarcia:
od kwietnia do września od 9.30-18.00
od października do marca od 9.00-17.00

Cena biletów:

dorosły: 200 ¥
student: 150¥
licealista: 100¥

Strona internetowa muzeum:
www.hyogo-koukohaku.jp/index.html
Następny post
« Prev Post
Starszy post
Następny Post »
8 Komentarzy
avatar

Nigdy nie sądziłam, że mogę mieć problem z wypowiedzeniem słowa złożonego z samych samogłosek :))) To "Yayoi" musiałam poćwiczyć.

Chyba nic nie przebije urody kwitnących wiśni. Przepiękne zdjęcie! Inne też, ale to jest moim numerem jeden.

Pozdrawiam!

Odpowiedz
avatar

Tak, te wiśnie są rzeczywiście piękne, ale to nie jest ten gatunek, który kwitnie w czasie hanami. O tej porze roku już tych białych wiśni nie było w tym regionie.
A zdjęcia straciły na jakości, bo kopiowałam je z worda, bo ten cały wpis musiałam ze względów bezpieczeństwa usunąć...

Ćwicz za mną: jajoj, jajoj :P :P

Pozdrowionka!

Odpowiedz
avatar

Autoplagiat? Ależ to cytowanie samego siebie. Nie można tego było w ten sposób obejść (tzn. podać blog jako miejsce wcześniejszego publikacji)?

Odpowiedz
avatar

Niestety nie, bo fragment był za długi, a w przypadku takich rzeczy - plagiat sprawdza komputer, więc nie wytłumaczysz maszynie, że to mój tekst, a wzięcie w cytat 2 stron, to przesada. Byłam strasznie zła, no ale co zrobić? Siła wyższa.

Odpowiedz
avatar

Aha. Rozumiem.^^'

Odpowiedz
avatar

Aftеr lοoking into a fеω of thе blog poѕts on уοur blog, I honеstly appreсiаte your technique of blogging.

I bοoκmarked it to my boοkmark websitе
list and will be chеcκіng baсκ in the neаr future.

Ρleаse cheсk out my website toο and tell me how yоu feеl.


Review my pagе ... Arjun Kanuri

Odpowiedz
avatar

Aw, thіs waѕ an extremely nіce pоst.
Taking a few minuteѕ аnd actual effort to generate a top notch агticle… but what can I say… I put things off a whole lot and never ѕeem to get
nearly anything done.

Ηave a loоk at my ωebsite; Arjun Kanuri

Odpowiedz
avatar

We stumbled over heгe from a different website and thought I
might as wеll check things out. I liκе
what I ѕee so noω i'm following you. Look forward to checking out your web page repeatedly.

Also visit my page lloyd irvin

Odpowiedz


WSZYSTKIE KOMENTARZE O CHARAKTERZE REKLAMOWYM BĘDĄ KASOWANE.