Świątynia Kinkakuji - historia złotego pawilonu


Świątynia Kinkakuji z pewnością należy do najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Kioto. W niektórych przewodnikach jest napisane, że to "najczęściej fotografowany zabytek w Kioto". Na mnie wywarła duże wrażenie i to wrażenie pozostało, nawet po latach.
Kinkakuji
to świątynia zen, która nie jest oryginalna, lecz stanowi rekonstrukcję z 1955 roku. Sama świątynia uległa wielu pożarom. W roku 1950, mający problemy psychiczne, młody mnich podłożył ogień, który strawił Złoty Pawilon zupełnie. Najwyraźniej ani mnie, ani tłumom turystów nie przeszkadzał fakt, że Kinkakuji to nieoryginalna zabytkowa budowla z XIV w, bo tak datuje się powstanie świątyni. 


Na terenie Kinkakuji oprócz najsłynniejszego Złotego Pawilonu, jaki mamy na zdjęciu po lewej, znajdują się inne budynki i pawilony: pawilon przygotowany do ceremonii herbacianej, chram shinto, herbaciarnię, ogród i basen.

Pawilon ma dość imponujące rozmiary: 12,8 m wysokości, 15 m długości i 10 m szerokości. W całości pokryto go złotem.Początkowo Pawilon służył jako willa szoguna Ashikaga Yoshimitsu (kto by nie chciał takiej willi? na dodatek z basenem?). Syn owego szoguna Ashikaga Yoshimochi przekształcił budynek w świątynię buddyjską -buddyzmu typu zen.  Nie wiem czy ja akurat w tym czasie odkryłam swoje wewnętrzne Zen czy też nie, ale obojętnie jak komercyjny jest ten zabytek, naprawdę warto go zwiedzić. Nie tylko turyści, ale też i lokalni doceniają wyjątkowość Kinkakuji. Słynny pisarz japoński, którego zapewne większość zna, Mishima Yukio, napisał powieść na temat tragicznego podpalenia z 1950 roku pt. Złota Pagoda. Książka na chwilę obecną jest praktycznie niedostępna. Mogę powiedzieć tylko tyle, że została wydana w wydawnictwie Wilga, 1997, tłum. Anny Zielińskiej-Elliot (tłumaczka Murakamiego). Niektóre porządne biblioteki mają w swoich zbiorach tę pozycję. 
Pięknem Złotego Pawilonu można się naprawdę zachwycić. Jeśli ktoś będzie w Japonii po raz pierwszy, na pewno będzie miał oczy jak pięć złotych. 


oficjalna strona: www.shokoku-ji.or.jp/english/e_kinkakuji Można sobie pooglądać profesjonalne zdjęcia o różnych porach roku.

Można też obejrzeć moje biedne zdjęcia robione latem:
Wejście.
Wycieczka szkolna Koreańczyków. Nie wiem jak to ująć, ale Koreańczycy są bardziej "okrągli" w swoim wyglądzie niż Japończycy.
Święta sosna, która rośnie w taki dziwny sposób.
Pawilon do ceremonii herbacianej
Tutaj należy rzucić pieniążek, przydałoby się trafić do misy - mnie, po pięciu próbach, się znudziło.
To jest herbaciarnia. Można usiąść w cieniu (który i tak niczego nie zmienia) i napić się wyjątkowo drogiej herbaty w czarce.
Ogród


Złoty Pawilon
Można zapalić kadzidełko.Jak dojechać?
Wejście kosztuje 400 ¥ wszyscy / grupowy-szkolny 300¥
Świątynia jest otwarta do godziny 17:00 przez cały rok.
Dojazd bardzo dobry z Tokio i z Osaki 1h-1,5h Shinkansenem
Do świątyni należy dojechać autobusem (20 minut)Następny post
« Prev Post
Starszy post
Następny Post »
0 Komentarzy


WSZYSTKIE KOMENTARZE O CHARAKTERZE REKLAMOWYM BĘDĄ KASOWANE.